Erinevus lehekülje "Mihhail Bakunin" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
[[Image:Bakunyinportre.jpg|144px|thumb|right| Minu vabaduse jaoks on oluline kõigi vabadus]]
'''<big>Mihhail Aleksandrovitš Bakunin</big>''' (30. mai 1814 – 1. juuli 1876) oli tuntud vene päritolu anarhist, revolutsionäär ja filosoof, keda sageli nimetatakse ka "anarhismi isaks[[isa]]ks".
 
* [[Vabadus]] ilma sotsialismita on privileeg. Sotsialism ilma vabaduseta on [[türannia]].
* Ma lükkan ümber [[Voltaire]] väite ja ütlen, et kui Jumal olemas oleks, tuleks ta kaotada.
** Raamatus "Jumal ja riik" (1876)
* Püüeldes võimatut[[võim]]atut, on alati saavutatud võimalik. Need, kes ettevaatusest pole kunagi teinud rohkem, kui võimalikuks peavad, ei ole ealeski ühtki sammu edasi liikunud.
* Minu vabaduse jaoks on oluline kõigi vabadus.
* Loodusteaduse seisukohalt on kõik [[inimesed]] võrdsed. Sellest võrdsuse reeglist on ainult kaks erandit: geeniused ja idioodid.
* Jumala[[Jumal]]a idee ajendab loobuma arukusest ja õiglusest; see on kõige lõplikum inimvabaduse eitus ja lõpeb tingimata inimkonna orjastamisega, nii teoorias kui praktikas.
** Raamatus "Jumal ja riik" (1876)
* „Vabadus on kõigi täiskasvanud meeste ja naiste absoluutne [[õigus]] mitte otsida kelleltki oma tegemistele luba, välja arvatud omaenese südametunnistuse otsused ja omaenese mõistus, tugineda oma tegemistes ainult iseenda tahtele ja järelikult ka vastutada kõigepealt just nende ees, järgmiseks ühiskonna ees, kuhu kuulutakse, kuid ainult niivõrd, kuivõrd need annavad [[oma]] vaba nõusoleku millelegi sellisele alluda.“
** Raamatus "Revolutsiooni Katekismus" (1865)
 
8721

muudatust

Navigeerimismenüü