Erinevus lehekülje "John Milton" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 19 baiti ,  1 aasta eest
resümee puudub
John Milton (9. detsember 1608 – 8. november 1674) oli inglise luuletaja, tänapäeval tuntud eelkõige kui "Kaotatud paradiisi" autor.
 
* [[Teadmine]] ei või kedagi rüvetada, ja kui [[inimene|inimese]] tahe ja [[südametunnistus]] on rüvetamata, siis ei või järelikult ka [[raamat]]ud teda määrida. (lk 16)
* Kui [[Jumal]] andis Aadamale[[Aadam]]ale mõistuse, siis andis ta talle ka [[Vaba tahe|valikuvabaduse]], sest mõistus polegi muud kui valimine. (lk 22)
* Igaüks, kes võtab vaevaks järele mõelda, mõistab, et meie [[usk]] ja teadmised vajavad harjutamist, nagu meie kehaliikmed ja näojume vajavad liikumist värskes õhus. [[Piibel|Pühakiri]] võrdleb [[tõde]] vuliseva allikaga; kui tema veed aina takistamatult voolata ei saa, mandub ta ühetaolisuse ja kombetäitmise mudamülkaks. (lk 32)
** John Milton. "Areopagitica. Kõne Inglise parlamendile piiramata trükivabaduse[[trükivabadus]]e kaitseks". Tõlkinud [[Henno Rajandi]]. Loomingu Raamatukogu 1987 nr 36
 
==Tema kohta==
* Suurte klassikute hulgas on vähemalt Milton üks neid, kelle puhul tõesti maksab "üle aegade ulatuva üldinimliku sisu" sõnakõlks, mida muidu vahest ülearu korrutatakse. Tema igihaljas sõnum kumab täitsa selgesti läbi vanaaegse stiilipadriku, isegi kui mõni põõsaalune poeetiliselt hämaraks jääb.
* Miltoni arutlusi tänapäevastega võrreldes ei näe, mida põhilist kogu teaduse ja tehnika [[progress]] õieti on suutnud tema probleemiasetusele lisada. "Areopagitica" argumentide igipüsivusest tuleneb lihtne vältimatu järeldus: [[demokraatia]] ja [[sõnavabadus]] ei ole mingid ideoloogiad[[ideoloogia]]d, mingid õpetused teiste õpetuste hulgas, nagu tänapäevastes aruteludes tihtipeale välja tuleb. Nad on kahe peale kokku üksnes kõigi õpetuste sünni ja arengu tingimus ning talitsemise vahend. Sellistena seisavad nad kõigist õpetustest kõrgemal või vähemalt neist väljaspool. Nad on vorm, milleta elul ei saa olla inimväärset sisu enamiku jaoks.
* Milton oli poliitik, olgu pealegi et luuletaja, ja muidugi teadis, kuidas see asi võimulolijate poolt nähtuna paistab. Ta teeb näo, nagu ei kahtleks ta hetkekski võimu subjekti ja objekti põhihuvide täielikus kokkulangevuses, teeb kummardusi ja paneb oponendi olukorda, kus on raske vastu vaielda.
** Henno Rajandi saatesõna "Areopagitica" tõlkele, Loomingu Raamatukogu 1987 nr 36, lk 47-49.
 
{{JÄRJESTA:Milton, John}}
 
 
 
 
==Välislingid==
{{Vikipeedia|John Milton|John Milton}}
 
{{JÄRJESTA:Milton, John}}
[[Kategooria:Suurbritannia luuletajad]]
[[Kategooria:Suurbritannia poliitikud]]
31 097

muudatust

Navigeerimismenüü