Erinevus lehekülje "Marksism" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 7 baiti ,  1 aasta eest
resümee puudub
(Uus lehekülg: ''''Marksism''' on saksa 19. sajandi filosoofi ja majandusteadlase Karl Marxii kirjutistest alguse saanud filosoofiline ja poliitiline vasakpoolne mõttevool, mis jaguneb mitm...')
 
 
'''Marksism''' on saksa 19. sajandi filosoofi ja majandusteadlase [[Karl MarxiMarx]]i kirjutistest alguse saanud filosoofiline ja poliitiline vasakpoolne mõttevool, mis jaguneb mitmeteks rivaalitsevateks koolkondadeks ([[trotskism]], [[maoism]], [[Frankfurdi koolkond]] jts). Marksismile on omased ühiskonna toimimise majanduskeskne ja klassipõhine analüüs, sotsiaalse õigluse[[õiglus]]e taotlus ning katsed ennustada ühiskonna arengu seaduspärasid, ajalooliselt ka keskendumine töölisklassile ja proletaarsetele revolutsioonidele, mille kaudu ühiskond arvati jõudvat [[kapitalism]]ist [[sotsialism]]i ja hiljem [[kommunism]]i. Marksismi eri vorme on ametliku ideoloogiana[[ideoloogia]]na kasutanud nn sotsialismimaad nagu Nõukogude Liit, Hiina Rahvavabariik, Kuuba ja Põhja-Korea, selle populaarsus Lääneriikides langes tugevalt 20. sajandi teisel poolel ühiskonna deindustrialiseerumise tõttu ning hiljem ka Nõukogude Liidu lagunemise järelmõjuna.
 
* Marksistlik ideoloogia on ekslik. Kuid ma olen kohanud oma elu jooksul palju marksiste, kes on head inimesed, nii et mind see tiitel ei solva. [---] Lubadus oli, et kui klaas saab täis, hakkab see üle ajama, tuues kasu ka vaestele. Aga selle asemel on läinud nii, et kui klaas saab täis, muutub see maagiliselt suuremaks ja vaesteni ei jõua iial midagi. [---] See ei tähenda, et ma oleksin marksist.

Navigeerimismenüü