Erinevus lehekülje "1984" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 212 baiti ,  1 aasta eest
resümee puudub
P
[[File:1984-Big-Brother.jpg|thumb|]]
 
'''"1984"''' on briti kirjaniku [[George Orwell]]i hoiatusromaan. Läbi peategelase Winston Smithi elu näeme autori visiooni totalitaarsest tulevikuühiskonnast (raamat kirjutati 1949), kus riigil on absoluutne kontroll kõige ja kõigi üle, kaasaarvatudkaasa arvatud inimeste mõtted.
 
== I osa ==
* SUUR VEND VALVAB SIND.
 
* Sealt seletas silm veel parajasti valgel seinal elegantses kirjas ilutsevat [[Partei]] kolme loosungit:<br><center>'''[[SÕDA]] ON [[RAHU]]<BR>[[VABADUS]] ON [[ORJUS]]<BR>[[TEADMATUS]] ON [[JÕUD]]'''</CENTER>
 
* Ei ole mingit vahet, kas ta jätkab päeviku pidamist või jätab selle pooleli. Mõttepolitsei tabab ta niikuinii. Ta oli toime pannud - oli juba toime pannud, isegi kui ta sulg poleks iial paberit puudutanud, - raskeima kuriteo, mis sisaldas endas kõik teised. Seda nimetati mõtteroimaks. Ja mõtteroim oli asi, mida ei saanud igavesti varjata.
 
* Tulevikule või minevikule, ajale, kus mõte on vaba, kus inimesed erinevad üksteisest ja ei ela üksinda, - ajale, kus on olemas [[tõde]] ja kus olnut ei saa olematuks muuta:<br />Tervitus ühtlustamise ajastult, üksinduse ajastult, Suure Venna ajastult, kaksisoima ajastult!
 
* Kes valitseb minevikku[[minevik]]ku, see valitseb tulevikku[[tulevik]]ku; kes valitseb olevikku[[olevik]]ku, see valitseb minevikku.
** Partei loosung
 
* Sõda on oma olemuselt hävitamine, ja mitte tingimata inimelude, vaid inimtöö produktide hävitamine. Sõda on viis, kuidas tükkideks lasta, stratosfääri pillutada või merre uputada tarbeaineid, mis võiksid muidu masse liiga mugavaks ja lõppkokkuvõttes liiga arukaks muuta.
 
* [[Terve mõistus]] ei ole statistiline suurus.
 
* On olemas tõde ja on olemas vale, ja kui sa hoiad kinni tõest kas või tervet maailma trotsides, siis sa ei ole hull.
== III osa ==
 
* Te usute, et [[reaalsus]] on midagi objektiivset, välist, sõltumatult olemas olevat. Te usute, et reaalsus on oma olemuselt endastmõistetav. Kui te petate end mõttega, et te näete midagi, siis te eeldate, et ka kõik teised näevad sedasama, mis teie. Aga ma ütlen teile, Winston, et reaalsus ei ole väline. Reaalsus on olemas ainult inimteadvuses ja ei kusagil mujal. Aga mitte üksikisiku teadvuses, mis võib olla ekslik ja igal juhul kaob peatselt, vaid ainult Partei teadvuses, mis on kollektiivne ja surematu. Kõik, mida partei tõeks peab, ''on'' tõde. Võimatu on näha reaalsust teisiti kui partei silmade läbi.
 
* Me ei hävita ketserit[[ketser]]it, sellepärast et ta on meie vastu: kuni ta on meie vastu, me ei hävita teda iial. Me pöörame teda, me alistame ta sisima olemuse, me kujundame ta ümber. Me toome ta enda leeri, mitte näiliselt, vaid tõsiselt, kogu südame ja hingega. Me teeme ta üheks meie hulgast, enne kui me ta ära tapame.
 
* Vana despotismi[[despotism]]i käsk oli "Sina ei pea mitte". Totalitarismi[[Totalitarism]]i käsk oli "Sa pead". Meie käsk on "''Ole''".
 
* Te ei ole enam iial võimeline tundma, mis on [[armastus]], või [[sõprus]], või [[elurõõm]], või [[naer]], või [[uudishimu]], või [[julgus]], või [[ausus]]. Te olete seest õõnes. '''Me pigistame teid tühjaks ja täidame siis iseendaga.'''
 
* Partei hoiab võimu enda käes ainult enda huvides. Meid ei huvita teiste hüvang, meid huvitab üksnes võim. Me erineme kõigist mineviku oligarhiatest[[oligarhia]]test selle poolest, et me teame väga täpselt, mida me teeme. Kõik senised oligarhiad, isegi need, mis sarnanesid meiega, olid arad ja silmakirjalikud. Saksa [[natsionaalsotsialism|natsid]] ja vene [[kommunism|kommunistid]] olid oma meetodeilt meile väga lähedased, aga neil ei jätkunud siiski julgust tunnistada oma eesmärke. Nad tegid näo ja võibolla isegi uskusid, et nad on sunnituilt ja ainult lühikeseks ajaks võimu haaranud ja et lähema nurga taga ootab paradiis, kus inimolendid on vabad ja võrdsed. Meie ei ole niisugused. Me teame, et keegi ei haara võimu, kavatsusega sellest loobuda. '''[[Võim]] ei ole vahend, võim on eesmärk. Diktatuurid[[Diktatuur]]id ei kehtesta revolutsiooni[[revolutsioon]]i kaitsmiseks, revolutsiooni tehakse diktatuuri kehtestamiseks.''' Tagakiusamise eesmärk on tagakiusamine. Piinamise eesmärk on piinamine. Võimu eesmärk on võim.
 
* Vanad tsivilisatsioonid[[tsivilisatsioon]]id kuulutasid, et nad põhinevad armastusel ja õiglusel. Meie oma põhineb vihkamisel.
 
* Ja iial, mitte hetkekski ei kao võidurõõm ja nauding, mida pakub abitu [[vaenlane|vaenlase]] jalge alla tallamine. Kui soovite silme ette manada tuleviku võrdkuju, siis kujutage saabast, mis trambib inimnäol - igavesti.
 
==Välislingid==
{{vikipeedia|1984 (Orwell)}}
 
[[Kategooria:Suurbritannia kirjandusteosed]]
32 479

muudatust

Navigeerimismenüü