Erinevus lehekülje "William James" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 1182 baiti ,  1 aasta eest
resümee puudub
 
'''William James''' (11. jaanuar 1842 – 26. august 1910) oli USAst pärit psühholoog ja [[filosoof]] ning pragmatismi alusepanija.
 
* Ükskõik missugust universumit professor ka usub, peab see igal juhul olema universum, mis laseb endast pikalt rääkida. Universumi jaoks, mis on defineeritav kahe lausega, pole professori intellekti tarvis. Nii labast asja ei saa ju ometi uskuda! (lk 14)
* Olgu professionaalse filosoofi temperament milline tahes, püüab ta filosofeerides temperamendifakti igati varjata. Temperament ei ole konventsionaalselt tunnustatud põhjendus ja seega püüab filosoof oma järelduse toetuseks rõhuda umbisikulistele põhjendustele. Ometigi annab filosoofi temperament ta mõtlemisele märksa tugevama kallaku kui ükski tema rangelt objektiivsetest eeldustest. (lk 16)
* Ratsionalism on alati monistlik. See lähtub tervikutest ja universaalidest ning pöörab suurt tähelepanu asjade ühtsusele. Empirism lähtub osadest ja käsitleb tervikut nende kogumina - ning seega poleks vale nimetada teda pluralistlikuks. (lk 18)
* Lõppkokkuvõttes osutub võidukaks vaateviisiks asjadele see, mis avaldab '''kõige enam muljet''' normaalmõistusele. (lk 35)
** Pragmatism. Uus nimi mõne vana mõtteviisi jaoks. - "Pragmatism ja elu ideaalid". Tõlkinud Märt Väljataga. Vagabund 2005
 
* [[Tähelepanu]] harimisest [[haridus]]eks piisab.

Navigeerimismenüü