Erinevus lehekülje "Seneca" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 52 baiti ,  1 aasta eest
resümee puudub
'''Lucius Annaeus Seneca noorem''' (4 – 65 eKr) oli Rooma riigimees, filosoof ja kirjanik, [[Seneca vanem]]a poeg.
 
* Paljud on [[Kukkumine|kukkunud]], selleks et tõusta varasemast kõrgemale.
* [[Käsi]] peseb kätt.
** Ladina: ''Manus manum lavat''.
* Mis on eraldatusest[[eraldatus]]est kasu? ElumuredElu[[mure]]d leiavad meid ka mere tagant üles! Millisesse varjendisse ei pääse surmahirmsurma[[hirm]]? Milliste seinte taga, kus koopas võib elada nii rahulikult, et mitte [[valu]] karta? Kuhu sa ka ennast ei peidaks, hakkab ümberringi mühama inimlik [[kurjus]]. Seda on meist väljaspool, et petta ja haarata meid, seda on meis endis ja see vohab koguni üksinduse keskel.
* Vaja oleks ehitada ümberringi vankumatu filosoofiline sein, mida [[fortuuna]] ühegi piiramisrelvaga purustada ei suudaks. Kättesaamatu on see [[hing]], kes on hüljanud kõik välise ja kaitseb vabadust[[vabadus]]t oma isiklikus kindluses - ükski oda temani ei lenda. Fortuuna käeskäed pole nii pikad, nagu me arvame - tal pole kedagi haarata peale nende, kes ise ennast tema vastu suruvad. Hoidkem end niipalju kui võimalik temast eemale ja see on võimalik tunnetades ennast ja loodust.
* Teadku igaüks, kuhu ta läheb, kust tuli, mis on talle hea, mis halb, mida ta otsib ja millest tuleb hoiduda, et tal on [[mõistus]], mis teeb vahet, mille poole tuleb püüelda ja mille eest põgeneda, mis taltsutab meeletuid soove ja rahustab hirmude halastamatust.
** 82. kiri
 
* Näita mulle parem teed[[tee]]d, mida mööda tullakse tarkuse[[tarkus]]e juurde. Ütle, millest pean hoiduma, mida otsima; millised harjutused tugevdavad minu ebakindlat hinge; kuidas saan hakkama kurjuse rohkusega; kuidas tõrjuda tagasi neid hädasid, mis tungivad minu juurde ja neid, mille otsa ise komistasin. Õpeta mulle, kuidas elada üle raskusi ja õnne, panemata oigama teisi ja ise seda tegemata, kuidas mitte oodata viimast ja vältimatut elu piiri.
** 118. kirjas
 
31 188

muudatust

Navigeerimismenüü