Idee: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 683 baiti ,  2 aasta eest
resümee puudub
Resümee puudub
Resümee puudub
[[Pilt:Mr_Pipo_Think_03_texrays.svg|pisi|]]
'''Idee''' või '''mõte''' on [[mõtlemine|mõtlemise]] objekt - miski, millest ja mida mõeldakse. Ideeks nimetatakse kõnekeeles sageli eelkõige uudset mõtet, see võib aga tähendada ka [[mõiste]] [[tähendus]]e kujutust [[mõistus]]es (nt tooli, hobuse või kolmnurga idee).
* Suured [[inimesed]] vestlevad ideedest, keskmised inimesed vestlevad sündmustest, väikesed inimesed vestlevad teistest inimestest.
 
* Suured [[inimesed]] vestlevad ideedest, keskmised inimesed vestlevad sündmustest[[sündmus]]test, väikesed inimesed vestlevad teistest inimestest.
** [[Eleanor Roosevelt]]
 
* Inimene on idee, puhas idee, kui ta on [[armastus]]est lahutatud.
** [[Albert Camus]], [[Katk (Camus)|''"Katk"'']] ([[Albert Camus]])
 
* Ideed on võimsamad kui [[relv]]ad. Kui me ei luba enda [[vaenlane|vaenlastele]] relvi, miks peaksime lubama neil ideesid omada?
 
* Me ei saa edasi anda oma mõtteid. Me saame neid üksnes mingis [[keel]]es [[kirjutamine|kirja]] panna, väljendada ennast sõna, [[muusika]] või [[tants]]u abil. Võimalik, et see ülesanne ongi oma olemuselt lahendamatu, võimalik, et [[kultuur]]i saabki salvestada üksnes kultuuri enese abil. Selle suure ülesande lahendus peab seisnema idees, kuidas oma olemuselt multikeelset fenomeni ([[mõtlemine]], kultuur) võimalikult väikeste kadudega edasi anda.
** [[Valdur Mikita]], "Metsik lingvistika". Grenader 2008, lk 32
 
* Miski ei kiirenda nii väga aja möödumist ja ei lühenda teed kui mõte, mis täielikult valdab inimese sisemaailma. Välismaailm sarnaneb siis [[uni|unega]], mille [[unenägu|unenäoks]] on see mõte. Mõtte mõjul kaotab [[aeg]] mõõdu ja [[ruum]] distantsi. Lahkutakse ühest kohast ja saabutakse teise, see ongi kõik. (lk 250-251)
** [[Alexandre Dumas vanem]], "[[Kolm musketäri]]", tlk Tatjana Hallap (Tallinn, 1977)
 
==Vanasõnad==
* Igaühel (mehel) [[ise]] mõtted.
* Kuidas mõtted, nõnda [[tegu|teod]].
** [["Eesti]] [[Vanasõna]]dvanasõnad, Suurestsuurest korjandusest kokku põiminud M. J. Eisen", Eesti kirjanduseKirjanduse Seltsi kirjastus [[Tartu]]sTartus, 1929
 
==Vaata ka==
* [[Mõtlemine]]
 
==Välislingid==
41 153

muudatust

Navigeerimismenüü