Maarja: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 1 bait ,  1 aasta eest
resümee puudub
(Uus lehekülg: ' pisi|Kurt Reuberi nn Stalingradi Madonna, joonistatud 24. detsembril 1942 Stalingradis. Pilt:Virgin Mary and Jesus (old Pers...')
 
Resümee puudub
'''Maarja''' oli [[Uus Testament|Uue Testamendi]] andmeil [[Jeesus]]e ema ja [[Joosep]]i naine, tema vanemad olid Anna ja Joakim. Evangeeliumites räägitakse temast seoses Jeesusega ja piiblivälised ajalooallikad tema kohta puuduvad.
 
Kristluses usutakse valdavalt, et Maarja sünnitas neitsina, kelle rasestas [[Püha Vaim]], mistõttu teda kutsutakse läänekristluses '''Neitsi Maarjaks''', titemamma aspektis ka '''Madonnaks''', [[õigeusk|õigeusus]] on tema tiitlid Ikkaneitsi ja Jumalasünnitaja (Theotokos). Kristlikus traditsioonis kujutatakse Maarjat saghelisageli kristliku kiriku sümbolina. [[Islam]]is on Maarja (ehk Mariam, mis oli tõenäoliselt ka tema algupärane nimekuju) tuntud prohvet Issa (ehk Jeesuse) emana, keda [[Koraan]] kirjeldab ulatuslikumalt kui Uus Testament, kuid tema ümber pole kujunenud nii ulatuslikku kultust kui kristluses. Maarjat uurivat maarjateadust nimetatakse marioloogiaks, see on kristliku [[teoloogia]] haru.
 
Maarja kujutised on kunstis ülimalt levinud nii eraldiseisvana kui ka Madonnana koos Jeesuslapsega (õigeusu ikonograafias on populaarne ka kolmikportree koos Maarja ema Annaga, motiivi nimetatakse "Anna ise kolmas"). Maarja levinuimad sümbolid on liilia, roos, roosiaed, kuusirp, kaitsemantel (enamasti sinine), roosikrants ja tähepärg.

Navigeerimismenüü