Vale: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 552 baiti ,  1 aasta eest
resümee puudub
Resümee puudub
Resümee puudub
* Zooni hõimu vaenlasi ärritas alati kõige rohkem mitte lihtsalt nende [[ausus]], mis oli vihastamisväärselt kõikehõlmav, vaid ka nende täielik otsekohesus mis tahes teema käsitlemisel. Zoonid ei olnud iial midagi kuulnud eufemismidest ega oleks aru saanud, mida niisuguse asjaga peale hakata, kui see neil olemas oleks olnud - peale selle, et nad oleksid seda kahtlemata nimetanud "kenaks viisiks midagi vastikut öelda". /---/ On oluline mõista, et kuna suurem osa zoonidest valetada ei oska, tunnevad nad suurt austust iga zooni vastu, kes suudab väita, et maailm on midagi muud, kui ta tegelikult on, ning Valetaja positsioon hõimus on ülimalt auväärne. /---/ Teised rassid panevad seda kõike väga pahaks. Neile tundub, et zoonid oleksid võinud tarvitusele võtta mõne sobilikuma tiitli, nagu näiteks "[[diplomaat]]" või "suhtekorraldaja".
** [[Terry Pratchett]], "Võluv võrdsus". Tõlkinud Aet Varik. Varrak 1999, lk 92
 
* Valetad [[inimene|inimestele]] korra, ja kui sul seda valet enam vaja ei lähe, annad neile uue ning ütled, et nad teevad [[tarkus]]e teel edusamme. Siis hakkavad nad sinu üle [[naer]]mise asemel sind veel enam [[usk]]uma, lootes, et kõigi nende valede [[süda]]mes leiavad nad [[tõde|tõe]]. Ja vähehaaval võtavad nad vastu vastuvõtmatu. Hämmastav.
** Terry Pratchett, "Vahid! Vahid!". Tõlkinud Allan Eichenbaum. Varrak 2002, lk 118
* [[Ajakirjandus]] ei peaks püüdma valida õiget poolt, aga on üks pool, mis on neljanda võimu jaoks kindlasti vale. See on vale pool. Nii klišeelikult, kui see ka ei kõla, peavad meie [[reliikvia]]d olema [[sõnavabadus]] ja [[tõde]].
** [[Hans Väre]], [https://www.err.ee/1102304/hans-vare-ajakirjanduse-jaoks-on-vale-pool-vale-pool "Ajakirjanduse jaoks on vale pool vale pool"] ERR, 15.06.2020; tsitaat vihjab filmist "Viimne reliikvia" tuntud repliigile "Meie reliikvia on vabadus!".
 
* Kõnelemise [[otstarve]] on üksteist [[mõistmine|mõista]] ja teateid saada [[sündmus]]te kohta. Kui aga keegi ütleb seda, mida pole, siis jäävad saavutamatuks need mõlemad [[eesmärk|eesmärgid]], sest ei saa öelda, et ma teda mõistaksin ja samuti pole ma saanud teateid. Ja veelgi halvem teadmatusest seisneb selles, et mind pannakse uskuma, et asi on [[must]], kuigi ta on [[valge]], et asi on lühike, kuigi ta on pikk.
** Hiihnhmide arutlus [[Jonathan Swift]]i raamatus "[[Gulliveri reisid]]" (Tallinn: Eesti Riiklik Kirjastus, 1951)
 
==Vanasõnad==
35 813

muudatust

Navigeerimismenüü