Patriotism: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
(Uus lehekülg: '{{toimeta}} * Kahjuks peab sageli selleks, et olla hea patrioot, olema kogu ülejäänud inimkonna vaenlane. ** Voltaire, "Filosoofiline sõnaraamat", ptk...')
 
Resümee puudub
**(vrdl ptk "Kodumaa", tlk Herbert Stillverk, e.k. 1983: "Kurb on see, et sageli on nii, et arvatakse - kui tahad olla hea patrioot, siis pead olema kõigi teiste inimeste vaenlane.")
 
* Kas te ka teate, et näiteks selsamal [[hetk|silmapilgul]], mil ma teiega vestlen, tapavad sada tuhat meie hullu[[hull]]u suguvenda, kes kannavad mütsi[[müts]]i, sadat tuhandet samasugust hingelist, kes kannavad turbanit, ja vastupidi, ning et nii on see tavaks peaaegu kogu maakeral iidsetest aegadest[[aeg]]adest saadik. <nowiki>[...]</nowiki> Tegemist on mõne teie kingakontsa suuruse poritükiga[[pori]]tükiga. Mitte et keegi neist mitmest miljonist mehest, kes end materdada lasevad, himustaksid mõnd kõrrekest sellelt poritükilt endale saada. Asi on hoopis selles, kas see poritükk saab kuuluma ühele mehele, keda kutsutakse sultaniks, või ühele teisele, keda millegipärast kutsutakse keisriks. Kumbki neist pole kunagi näinud ega saa eales nägema seda väikest maalappi, mis on [[tüli]] põhjus, ja peaaegu mitte keegi neist olendeist, kes üksteist vastastikku maha notivad, pole ihusilmaga näinud olevust, kelle pärast nad seda teevad. <nowiki>[...]</nowiki> Muide, mitte neid pole vaja karistada, vaid tubaseid barbareid, kes oma kabinetis lõunasööki [[seedimine|seedides]] annavad käsu miljon inimest maha tappa ja lasevad seepeale suure pidulikkusega [[jumal]]at tänada.
** Voltaire, "Mikromegas"
** Vihje Vene-Türgi sõjale 1735-1739, maatüki all on mõeldud [[Krimm]]i.

Navigeerimismenüü