Loom: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 334 baiti ,  1 aasta eest
resümee puudub
Resümee puudub
Resümee puudub
'''Loom''' tähendab bioloogias päristuumset, hulkrakset, heterotroofse toitumise ja liikumisvõimega [[organism]]i. [[Filosoofia]]s ja tavakeeles on loom [[bioloogia]] seisukohast loomana käsitletav elusolend, kes ei ole [[inimene]].
 
 
* Kõik loomad on [[võrdsus|võrdsed]], aga mõned on võrdsemad.
* Neli [[jalg]]a hea, kaks jalga halb!
** [[George Orwell]], "[[Loomade farm]]"
 
* 18 Ma mõtlesin [[süda]]mes: See on inimlaste huvides, et [[Jumal]] neid läbi katsub ja et nad näevad, et nad on iseenesest vaid loomad.
:21 Kes teabki, kas inimlaste hing tõuseb ülespoole või kas loomade hing vajub maa alla?
** [[Koguja raamat]], 3. peatükk
 
 
 
* Ainult loomade puhul võin ma kindlalt arvestada, et nad on minu vastu seda paremad, mida parem olen mina nende vastu; inimeste puhul mitte, sageli on asi koguni vastupidi.
** [[Jean Paul]], "Tähelepanekuid meie, narride inimeste kohta. Valik aforisme". Tõlkinud Krista Räni. [[Loomingu Raamatukogu]] nr 36 2004, lk 55
 
 
* ...ükski loom meie maakeral ei tee säärast [[Rumalus|lollust]], milles meeletu inimene teda kaugelt üle ei trumpaks.
** [[Herman Melville]], "[[Moby Dick]]", tlk Juhan Lohk ja Ülo Poots, Tallinn: Eesti Raamat, 1974, lk 418
 
 
* Kõik loomad on [[võrdsus|võrdsed]], aga mõned on võrdsemad.
* Neli [[jalg]]a hea, kaks jalga halb!
** [[George Orwell]], "[[Loomade farm]]"
 
 
* ... omistage loomadele veidi [[mõistus]]t ja tõstke nad kahele jalale, ja nad hakkavad tahtma meeldivalt pehmeid inimesenahast [[müts]]e ja [[krae]]sid.
** [[Nikolai Baturin]], "Kuningaonni kuningas". Tallinn: Eesti Raamat 1973, lk 125
 
 
* Loomade [[teadvus]] on lihtne ja seetõttu teravapiiriline. Loomad ei raiska iial [[aeg]]a sellele, et oma [[kogemus]]t osadeks jagada ning juurelda kõikide nende osade üle, millest nad ilma on jäänud. Kogu [[universum]]i sõjavarustus on nende jaoks selgelt väljendunud [[objekt]]idena, (a) kellega paarituda, (b) keda või mida [[söömine|süüa]], (c) kelle eest ära joosta või (d) kes on [[kivi]]d. See vabastab teadvuse ülearustest [[mõte]]test ja annab talle vajaliku teravuse seal, kus see on tarvilik. Kui järele mõelda, siis ei ürita normaalne loom iialgi samaaegselt ringi käia ja närimiskummi järada.
21 528

muudatust

Navigeerimismenüü