Statistika: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikitsitaadid
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
10. rida: 10. rida:
* Ühe inimese [[surm]] on katastroof, miljoni inimese surm aga statistika.
* Ühe inimese [[surm]] on katastroof, miljoni inimese surm aga statistika.
** [[Erich Maria Remarque]], "[[Must obelisk]]" (1956); ekslikult omistatud ka [[Jossif Stalin]]ile.
** [[Erich Maria Remarque]], "[[Must obelisk]]" (1956); ekslikult omistatud ka [[Jossif Stalin]]ile.

* Noored [[sotsiaalteadus|sotsiaalteadlased]] ei valda [[gümnaasium|gümnaasiumi]] tasemel [[matemaatika]]t ja niipea kui nad jõuavad [[bakalaureus|bakalaureuse]] tasemele, hakkavad respektaablid sotsiaalteaduste programmid neile statistikat tuupima. [[Loogika]] peab olema ratsanik ja statistika selle hobune. Aga tihti näen ma sotsiaalteadustes [[Hobune|hobuseid]], kes jooksevad ilma ratsanikuta. Statistika on tähtis, aga mitte esmajärguline, statistika ise ei loo [[ratsionaalsus|ratsionaalset]] ega loogilist [[mudel|mudelit]]. (lk 58)
** [[Rein Taagepera]], rmt: [[Virgo Siil]], "Teadlane miiniväljal. Lähen ütlen tihastele, et teeme uuesti", Argo, 2019


==Allikata==
==Allikata==

Redaktsioon: 7. veebruar 2021, kell 22:53


  • Iga kultuuririik on sunnitud olnud statistiliste andmete kogumist süstematiseerima ja looma mingisuguse statistilise üldkorralduse, sest meie sotsiaalse ja majanduslise elu nähtused on nii üliväga komplitseeritud ja nende nähtuste põhjused on omakord suhtelises seotises üksteisega, nii et raske on ilma statistilise tähelpanuta otsustada, missugune nähtus on teise nähtusega seotud ja kuivõrd ta teistest nähtustest ära ripub.
  • Peale riiklise statistika korralduse jääks riiklise statistika keskasutuse hooleks veel statistiliste teadmiste laialilaotamine ja populäriseerimine. Esimises järjekorras on tarvilik praktilisi töötegijaid täiendada sellekohaste lühikeseajaliste kursuste ja konverentside näol, teiseks, oma kirjanduslist tegevust niiviisi korraldada, et statistilised materjaalid laiemile ringkondadele kättesaadavaks saaks ja niiviisi statistilisi andmeid õpitaks rohkem kasutama ja nende peale põhjendama tegeliku elu ettevõtteid.
  • Meil puudub metsade kohta korralik andmestik. Metsakorraldus kui selline likvideeriti. Statistiline metsainventuur ei anna õigeid andmeid, kui väljavõtte statistiline esindlikkus on üleraiete tõttu paigast nihkunud. Näiteks avastasin nende esitatud tabelites ühe asja kohta kolm eri numbrit. Kuni õigeid numbreid ei tea, on väga raske öelda, milline see õige raiemaht peaks olema.

Allikata

  • On olemas kolme tüüpi valesid: valed, alatud valed ning statistika.
Vikipeedias leidub artikkel