Erinevus lehekülje "Lynn Margulis" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
 
 
* [[Kaukaasia]] mägedes tarvitatav toitev jook [[keefir]] on samuti sümbiootiline kompleks. Keefir sisaldab teri, mida [[grusiinid]] nimetavad "Muhamedi[[Muhamed]]i kuulikesteks". Keefiritera on integreeritud pakett, mis sisaldab enam kui 25 erinevat liiki [[pärm]]e ja baktereid. Iga [[tera]] moodustavad miljonid isendid. (lk 15)
 
 
 
 
* Igal [[taksonoomia|taksonoomilisel skeemil]] on omad probleemid. Kui oleme millelegi kategooria määranud, kipume seda [[sildistamine|sildistama]] ja kõrvale jätma. Meie klassifikatsioonid[[klassifikatsioon]]id pimestavad meid loodusliku korralduse metsikuse suhtes, pakkudes kontseptuaalseid kaste, mis sobivad meie eelarvamustega[[eelarvamus]]tega, kuid peaksid hoopis kajastama meie looduseuuringuid. (lk 87)
 
 
* Kui tsüklilisel elul on pidev energia- ja toiteallikas, [[paljunemine|paljundab]] see ennast piiramatult. Keemilistel süsteemidel puudub [[mina]]: nad ei saa ennast paljundada. Elu on rida minasid - organisme või rakke[[rakk]]e. Need peavad kulutama energiat, et eksisteerida, kuid seda tehes püsib nende katkematu side varasema eluga. (lk 101)
 
 
* Elu raamat pole kirjutatud ei matemaatikas[[matemaatika]]s ega [[inglise keeleskeel]]es: see on kirjutatud süsinikukeemia keeles[[keel]]es. [[Keemia]] keelt "rääkides" bakterid mitmekesistusid ja rääkisid üksteisega kogu maailmas. Need, kes ujusid, kinnitusid nende külge, kes lagundasid glükoosi[[glükoos]]i, suhkrut ja tootsid niimoodi energiat ujumiseks. See ujuv ja glükoosi lagundav partnerlus viis protistideni. Kõik ülejäänu on [[ajalugu]] - minu seriaalse endosümbioosi teooria nägemus ajaloost. (lk 108-109)
 
 
 
 
* Paljud teadlased on endiselt vaenulikud Gaia suhtes nii sõnatermini kui ka ideena, võib-olla seetõttu, et see on nii teaduse- kui ka intellektuaalsusvastaste inimeste seas nii tugeva kõlapinna leidnud. [[Populaarkultuur]]is viitab see - niivõrd, kuivõrd seda termin üldse tuntakse - arusaamale emakesest Maast[[Maa (planeet)|Maa]]st kui üksikorganismist. Gaia, inimlikest teadmistest väljaspool olev elav [[jumalanna]], väidetavalt karistab või premeerib meid tema keha mõjutavate keskkondlike solvangute või õnnistuste eest. Mul on sellisest [[isikustamine|isikustamisest]] kahju. (lk 148)
 
 
==Välislingid==
{{vikipeedia}}
* [[Kalevi Kull]], [https://www.sirp.ee/s1-artiklid/c9-sotsiaalia/suembioos-on-meid-loonud-mitte-voitlus/ "Sümbioos on meid loonud, mitte võitlus"] Sirp, 1.12.2011
 
{{JÄRJESTA:Margulis, Lynn}}
28 464

muudatust

Navigeerimismenüü