Teine maailmasõda: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
Resümee puudub
Resümee puudub
{{toimeta}}
[[Teine maailmasõda]] oli 1. septembrist 1939 2. septembrini 1945 kestnud maailmasõda.
 
== 1939-1945 ==
 
* [[Poola]] regulaarväelased tulistasid täna öösel esimest korda meie endi territooriumit. Kella 5:45 alates me tulistame vastu! Ja nüüdsest vastatakse [[pomm]]idele pommidega! Kes mürki kasutab, sellele vastatakse mürkgaasiga. Kes eirab humaanse sõjapidamise reegleid, see ärgu oodaku meilt midagi muud, kui sama mõõduga vastamist. Ma võitlen seda võitlust ükstaskõik kelle vastu nii kaua kuni Riigi julgeolek ja tema õigused saavad tagatud.
** {{halliga|Polen hat heute Nacht zum ersten Mal auf unserem eigenen Territorium auch mit bereits regulären Soldaten geschossen. Seit 5:45 Uhr wird jetzt zurückgeschossen! Und von jetzt ab wird Bombe mit Bombe vergolten! Wer mit Gift kämpft, wird mit Giftgas bekämpft. Wer selbst sich von den Regeln einer humanen Kriegsführung entfernt, kann von uns nichts anderes erwarten, als dass wir den gleichen Schritt tun. Ich werde diesen Kampf, ganz gleich, gegen wen, so lange führen, bis die Sicherheit des Reiches und bis seine Rechte gewährleistet sind.}}
** [[Adolf Hitler]] [https://www.reichstagsprotokolle.de/Blatt2_n4_bsb00000613_00046.html kõnes Reichstagis] 1. septembril 1939
 
* Ma ütleksin Alamkojale, nagu ma ütlesin ka [[valitsus]]e moodustajatele: "Mul ei ole pakkuda muud kui [[veri|verd]], vaeva, pisaraid ja [[higi]]". Meie ees on kõige raskem katsumus. Meie ees on palju, palju pikki kuid võitlust ja kannatusi. Te küsite, mis on meie [[poliitika]]? Ma ütlen: see on sõjapidamine [[meri|merel]], maal ja [[õhk|õhus]] kõigi meie jõududega ja väega, mida [[Jumal]] meile annab. Pidada [[sõda]] koletusliku türanni vastu, keda pole suutnud keegi ületada inimkuritegude tumedas kahetsusväärses registris. See on meie poliitika. Te küsite, mis on meie eesmärk? Saan vastata ühe sõnaga: see on võit, võit iga hinna eest, võit hoolimata kõigist õudustest, võit, hoolimata sellest kui pikk ja raske on tee selleni. Sest ilma võiduta, me ei jää ellu.
** [[Winston Churchill]] kõnes Suurbritannia parlamendi alamkojas pärast peaministri ametisse asumist, 13. mai 1940, The Official Report, House of Commons (5th Series), vol. 360, c. 1502.
 
== Peale sṍda ==
* Nii et sõjale ei saa läheneda nii, et kas panen sinna selle [[viisnurk|viisnurga]] või [[haakrist]]i. See oli ikka kaugelt sügavam küsimus. Mina teeksin ikkagi ühe väga ilusa monumendi. Paneksin nimeks "Leinav ema" või "Leinav kodumaa". Terved [[perekond|perekonnad]] tapeti, viidi vangi; sõdisime, aga võitu me ei saanud – ikka jäi see [[okupatsioon]]. Ja kas siis sakslase all parem olnud oleks? See oli katastroof meie rahvale ja minu arvates on see väga suur kangelastegu, et 1991. aastal uuesti vabaks saime. Selle taga on tõsine võitlus iseendaks jäämise eest.
* Siiski tahaksin, et leitaks võimalus kõiki hukkunuid koos mälestada. Sellepärast et olukord oli ikkagi niisugune, kus [[valik]]uvõimalust polnud.
* Mitte kunagi pole üheski inimkonfliktis nii paljud võlgnenud nii vähestele nii palju.
** [[Winston Churchill]]
 
== Vaata ka ==
* [[Molotov-Ribbentropi pakt]]
 
==Välislingid==
2329

muudatust

Navigeerimismenüü