Erinevus lehekülje "Lugeja" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 713 baiti ,  7 kuu eest
resümee puudub
'''Lugeja''' on see, kes loeb.
 
==Proosa==
* Nii tuleb ilmsiks kirjutuse kogu olemus: [[tekst]] koosneb paljudest kirjutustest, mis pärinevad eri [[kultuur]]idest ja on üksteisega [[dialoog]]is, väitluses või parodeerivas seoses; kuid on üks paik, kus see paljusus kokku saab, ning selleks paigaks pole mitte [[autor]], nagu siiani on arvatud, vaid lugeja: lugeja on see ruum, kus liituvad kõik [[tsitaat|tsitaadid]], millest kirjutus koosneb, ilma et ükski neist kaotsi läheks; teksti ühtsus ei ole tema päritolus, vaid tema adressaadis, ent see adressaat ei saa enam olla konkreetne isik: lugeja on inimene ilma [[minevik]]u, eluloo ja psüühikata; ta on pelgalt keegi, kes kogub ühele väljale kokku kõik need jäljed, millest kirjutatu koosneb.
** [[Roland Barthes]], "Autori surm" (1968). Tõlkinud [[Marek Tamm]]. Rmt: R. Barthes, "Autori surm. Valik kirjandusteoreetilisi esseid". Varrak 2002, lk 125
* [[Teadmised|Teadmiste]] omandamine [[raamat|raamatutest]] annab teistsuguse kogemuse kui [[internet]]. [[Lugemine]] on suhteliselt aeganõudev ning et seda protsessi lihtsustada, on stiil oluline. Kuna ei ole võimalik lugeda kõiki raamatuid mingil teemal, veel vähem üldse kõiki raamatuid, või süstematiseerida lihtsalt kõike, mida on loetud, asetab raamatutest õppimine rõhu kontseptuaalsele mõtlemisele – võimele ära tunda võrreldavaid andmeid ja sündmusi ning projitseerida mustreid tulevikku. Ja stiil viib lugeja suhtesse autori või teemaga, kinnistades ainet ja esteetikat.
** [[Henry Kissinger]], "Maailmakord: mõtisklusi rahvaste iseloomust ja ajaloo kulust" (World Order, 2014), tõlkinud [[Elle Vaht]], Tallinn, 2017, lk 315
 
 
* Tähenduslikke [[aastaarv]]e ritta seada võib ju kes iganes, ent [[Aino Pervik]]u silmade kaudu nähtuna saavad ajad avaraks, selgeks, tähenduslikuks, aga ühtaegu ka nii küsitavaks, mõteldavaks, uut mõtestamist nõudvaks. Pervikul on seda [[raamat]]ut kirja pannes olnud [[lugeja]] vastu määratul määral [[austus]]t. Sõnade vahele on jäetud [[õhk]]u ja [[ruum]]i, [[avarus]]t on selles pisikeses raamatus tohutumalt palju. Mida [[kujutlusvõime]]lisem ja targem lugeja, seda enam on tal sealt leida.
** [[Vilja Kiisler]], [http://www.vikerkaar.ee/archives/27093 "Vähem on vahel rohkem"], Vikerkaar 4/2021 (Arvustus: [[Aino Pervik]]. "Miniatuurid mälupõhjast". Tallinn: Salv, 2020.)
 
[[Kategooria:Kommunikatsioon]]
31 188

muudatust

Navigeerimismenüü