Film: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikitsitaadid
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Vilho-Veli (arutelu | kaastöö)
Link
Judiebos (arutelu | kaastöö)
Resümee puudub
Märgis: Tühistatud
23. rida: 23. rida:
* [[Edu]]ga kaasneb alati [[kopeerimine]] ja võib-olla ei peaks ennast üldse häirida laskma, et n-ö [[kriitik]]utele meeldivate filmide kõrval on ka lihtsalt edukad filmid ja siis see kolmas kategooria – filmid, mida ei vaata ega kiida keegi. Mõnes mõttes näitab kommertshuvi kasv hoopis seda, et see kultuurivaldkond on äriliselt niipalju jalad alla saanud, et meelitab ligi üha uusi tegijaid. Ilmselt osal lihtsalt peabki see ettevõtmine paratamatult ebaõnnestuma.
* [[Edu]]ga kaasneb alati [[kopeerimine]] ja võib-olla ei peaks ennast üldse häirida laskma, et n-ö [[kriitik]]utele meeldivate filmide kõrval on ka lihtsalt edukad filmid ja siis see kolmas kategooria – filmid, mida ei vaata ega kiida keegi. Mõnes mõttes näitab kommertshuvi kasv hoopis seda, et see kultuurivaldkond on äriliselt niipalju jalad alla saanud, et meelitab ligi üha uusi tegijaid. Ilmselt osal lihtsalt peabki see ettevõtmine paratamatult ebaõnnestuma.
** [[Tauno Vahter]]. [http://www.sirp.ee/s1-artiklid/film/kuidas-liigub-kultuuriari-raha/ Kuidas liigub kultuuriäri raha?] Sirp, 21.12.2018
** [[Tauno Vahter]]. [http://www.sirp.ee/s1-artiklid/film/kuidas-liigub-kultuuriari-raha/ Kuidas liigub kultuuriäri raha?] Sirp, 21.12.2018
== Telesarjad ==

* Telesarjad või sarjad või mängufilmid on filmide žanrid, mis on massitoodanguna levitatud telekanalites laialdaselt.
* Kuigi nad ei kogu raha otse televaatajate käest, saavad telesarjad raha teenida, kui meelitavad ligi palju vaatajaid, ja müüvad seeläbi kõrge hinnaga reklaame, mis telesaate ajal vahele jäävad. Pealegi tuleb osa teleseriaalide tuludest ka kaabeltelevisiooni tasudest.
* Neid saab salvestada magnetlindile, digitaalsetele ketastele või 16 mm filmile. Ühine joon on see, et kaader on sageli kitsas, stseeni suurus on sageli suurem kui kinofilmi puhul, seda nii suuruse kui ka sügavuse kui ka teleekraani määratluse oluliste piirangute tõttu. Seetõttu on telesarjadel ka filmidega võrreldes teatud esteetilised piirangud.
* Telesarju on palju, nagu filmid, [https://dramacool.city/ drama], mängufilmid, dokumentaalfilmid ja koomiksid.
* Telesarjad on mitu korda odavamad kui kinofilmid tänu lihtsale, kompaktsele ja kiiremale töötlemistehnoloogiale - tootmistehnikale. Kuid teha teleseriaale või teleseriaale, mida paljud inimesed vaatavad ja naudivad, on filmi tegemine endiselt keeruline töö, on see ikkagi raske töö ja kõrge talent.


<poem>
<poem>

Redaktsioon: 21. juuni 2021, kell 06:59


  • "Film ja kino võivad Duhameli järgi olla küll kultuuri abivahendid, kuid mitte milgi juhul kultuuri loojad. Raadiosaates voolab kõik kiiresti mööda. Valjuhääldajast tulevaid helisid ei saa kuidagi talletada. Raadio peaks olema huvi ärataja küsimustele lähenemiseks ja nendesse süvenemiseks raamatu kaudu. Kuid psühholoogiliselt on arusaadav, et inimene kergelt omandatud teadmisega ka kergelt rahuldub ja vaevalt oma huvi raamatu abil süvendama hakkab. /---/
Kuid filmi ja raadio tõttu raamat on praegu juba võitlevas asendis. Raamatut ähvardab tõsine oht 40—50 aasta kestel muutuda ainult väikese, valitud kultuurse publiku vahendiks. Laiad hulgad taganevad mugavaile ja kergemaile tehnilistele uusleidudele. Need aga ei ole kultuuri loovad tegurid.
Sellepärast on ülim aeg astuda võitlusse raamatu eest. Reklaam ja moodne müügitehnika ei päästa olukorda. "Vaim päästetakse vaimuga. Kirjutus kirjutusega, Sõna tuleb rakendada sõna päästmiseks.""
  • T. Varend, "Raamatul sünge tulevik?", Eesti Noorus, 11/1938
  • Kavalehe sissejuhatus ajendab selliste kontsertide külastajaid teistele kaaskuulajatele selgitama, miks ja kuidas tema sisemus muusika valuga kaasa väriseb. Just nüüdsama on ta neid ja nendele sarnaseid ridu kuskil lugenud. Beethoveni valu, Mozarti valu, Schumanni ja Bruckneri valu, Wagneri valu. /---/ Ühele proua doktorile on sarnased muusikalised hirmud juba ammu tuttavad. Juba kümnendat aastat üritab ta Mozarti Reekviemi saladuse jälile jõuda. Senini pole tal õnnestunud oma uurimustes jalatäitki edasi astuda. Tegemist on põhjatu ja salapärase teosega. Meiesugune ei saagi seda teost mõista! /---/ Reekviemi sissemaksu tegi keegi mustas kutsarimantlis saladuslik tundmatu. Proua doktor ja teised, kes on kõik ühte ja sedasama Mozarti elust jutustavat filmi näinud, teavad - tegemist on surma endaga! Selline mõte aitab kuulsust kaitsvasse kesta auku närida ja läbi selle augu kuulsuste külje alla pugeda. (lk 16)
  • Filmist saab kunst alles siis, kui selle materjalid saavad sama odavaks kui pliiats ja paber.
    • Jean Cocteau, cit. via: Lenny Lipton "The Super 8 Book" (1975) (toim Chet Roaman)
  • Elame vati sees, nii et kui midagi halba juhtub, siis me ei usu seda. Justkui ollakse veendunud, et pahad on ainult filmides, meil siin on kõik hästi. Et kui sa kedagi isiklikult tunned, siis see on juba garantii, et ta ei peksa kodus abikaasat ega ürita alaealisi võrgutada. Jabural kombel tundub hoopis usutavam see, et abikaasa ja lapsed mõtlevad oma kannatused välja.
  • Eduga kaasneb alati kopeerimine ja võib-olla ei peaks ennast üldse häirida laskma, et n-ö kriitikutele meeldivate filmide kõrval on ka lihtsalt edukad filmid ja siis see kolmas kategooria – filmid, mida ei vaata ega kiida keegi. Mõnes mõttes näitab kommertshuvi kasv hoopis seda, et see kultuurivaldkond on äriliselt niipalju jalad alla saanud, et meelitab ligi üha uusi tegijaid. Ilmselt osal lihtsalt peabki see ettevõtmine paratamatult ebaõnnestuma.

Telesarjad

  • Telesarjad või sarjad või mängufilmid on filmide žanrid, mis on massitoodanguna levitatud telekanalites laialdaselt.
  • Kuigi nad ei kogu raha otse televaatajate käest, saavad telesarjad raha teenida, kui meelitavad ligi palju vaatajaid, ja müüvad seeläbi kõrge hinnaga reklaame, mis telesaate ajal vahele jäävad. Pealegi tuleb osa teleseriaalide tuludest ka kaabeltelevisiooni tasudest.
  • Neid saab salvestada magnetlindile, digitaalsetele ketastele või 16 mm filmile. Ühine joon on see, et kaader on sageli kitsas, stseeni suurus on sageli suurem kui kinofilmi puhul, seda nii suuruse kui ka sügavuse kui ka teleekraani määratluse oluliste piirangute tõttu. Seetõttu on telesarjadel ka filmidega võrreldes teatud esteetilised piirangud.
  • Telesarju on palju, nagu filmid, drama, mängufilmid, dokumentaalfilmid ja koomiksid.
  • Telesarjad on mitu korda odavamad kui kinofilmid tänu lihtsale, kompaktsele ja kiiremale töötlemistehnoloogiale - tootmistehnikale. Kuid teha teleseriaale või teleseriaale, mida paljud inimesed vaatavad ja naudivad, on filmi tegemine endiselt keeruline töö, on see ikkagi raske töö ja kõrge talent.

Erilised episoodid erilisest elust
mida kuulis kõrv või mida nägi meie silm
Jutustasid kangelaste erilisest valust
sellest rääkis raamat, seda näitas meile film

Vikipeedias leidub artikkel