Erinevus lehekülje "William James" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
'''William James''' (11. jaanuar 1842 – 26. august 1910) oli USAst pärit psühholoog ja [[filosoof]] ning pragmatismi alusepanija.
 
* Ükskõik missugust universumit[[universum]]it [[professor]] ka usub, peab see igal juhul olema universum, mis laseb endast pikalt rääkida. Universumi jaoks, mis on defineeritav kahe lausega[[lause]]ga, pole professori intellekti tarvis. Nii labast asja ei saa ju ometi uskuda[[usk]]uda! (lk 14)
* Olgu professionaalse filosoofi[[filosoof]]i [[temperament]] milline tahes, püüab ta filosofeerides temperamendifakti igati varjata. Temperament ei ole konventsionaalselt tunnustatud [[põhjendus]] ja seega püüab filosoof oma järelduse[[järeldus]]e toetuseks rõhuda umbisikulistele põhjendustele. Ometigi annab filosoofi temperament ta [[mõtlemine|mõtlemisele]] märksa tugevama kallaku kui ükski tema rangelt objektiivsetest eeldustest[[eeldus]]test. (lk 16)
* [[Ratsionalism]] on alati monistlik. See lähtub tervikutest ja universaalidest[[universaal]]idest ning pöörab suurt [[tähelepanu]] asjade ühtsusele. [[Empirism]] lähtub osadest ja käsitleb tervikut nende kogumina - ning seega poleks vale nimetada teda pluralistlikuks. (lk 18)
* Lõppkokkuvõttes osutub võidukaks vaateviisiks asjadele see, mis avaldab '''kõige enam muljet''' normaalmõistusele. (lk 35)
* Vanade tõdede[[tõde]]de mõju on absoluutselt tugev. [[Lojaalsus]] neile on esimene printsiip — paljudel juhtudel on see ainus printsiip; sest kui käsitletakse nähtusi, mis on nii uudsed, et nõuavad meie varasemate käsituste tõsist ümberkorraldamist, siis on ju kõige tavalisem viis neid lihtsalt ignoreerida või nende tunnistajaid taga kiusata. (lk 50)
* Pimeduse vürst võib küll [[härrasmees]] olla, nagu on väidetud, aga maa ja taeva [[Jumal]] ei saa kindlasti olla härrasmees. Meie inimkatsumuste põrmus vajatakse tema teeneid rohkem veel kui empüreumis tema väärikust[[väärikus]]t. (lk 56)
** Pragmatism. Uus nimi mõne vana mõtteviisi jaoks. - "Pragmatism ja elu ideaalid". Tõlkinud Märt Väljataga. Vagabund 2005
 

Navigeerimismenüü