Erinevus lehekülje "William James" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
 
* Vanade [[tõde]]de mõju on absoluutselt tugev. [[Lojaalsus]] neile on esimene printsiip — paljudel juhtudel on see ainus printsiip; sest kui käsitletakse nähtusi, mis on nii uudsed, et nõuavad meie varasemate käsituste tõsist ümberkorraldamist, siis on ju kõige tavalisem viis neid lihtsalt ignoreerida või nende tunnistajaid taga kiusata. (lk 50)
* Pimeduse vürst võib küll [[härrasmees]] olla, nagu on väidetud, aga maa ja taeva [[Jumal]] ei saa kindlasti olla härrasmees. Meie inimkatsumuste põrmus vajatakse tema teeneid rohkem veel kui empüreumis tema [[väärikus]]t. (lk 56)
* Me näeme tõepoolest, et mõningane kuri teenib ülemaid hüvesid, et kibe teeb kokteili paremaks ja et pisut ohtu või raskust annab meile meeldival kombel trumbid kätte. Me võime seda ähmaselt üldistada õpetuseks, mille järgi kogu universumi kurjus on ainult suurema täiuse instrument. Kuid tegelikult nähtava kurjuse ulatus paneb proovile kogu meie inimliku taluvuse; ja transtsendentaalne idealism Bradley ja Royce’i lehekülgedel ei vii meid kaugemale [[Iiobi raamat]]ust — Jumala teed ei ole meie teed, seega pidagem suu. Niisuguseid ülemääraseid õudusi nautida võiv Jumal ei ole see Jumal, kelle poole inimesed pöörduksid. Tema ulakus oleks liiga suur, tema vingerpussid liiga kohutavad. Teisisõnu, niisugune ühe eesmärgiga "Absoluut" ei ole tavainimeste inimnäoline Jumal. (lk 97-98)
 
** Pragmatism. Uus nimi mõne vana mõtteviisi jaoks. - "Pragmatism ja elu ideaalid". Tõlkinud Märt Väljataga. Vagabund 2005
 

Navigeerimismenüü