Erinevus lehekülje "Etendus" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 1294 baiti ,  2 kuu eest
resümee puudub
(Uus lehekülg: ' * [M]inu arvates peab laps maast-madalast teadma, et teatrit teevad inimesed: näitlejad, lavastaja, kunstnik ja helilooja. Kui etendus haarab ja...')
 
 
 
==Proosa==
* [M]inu arvates peab [[laps]] maast-madalast teadma, et [[teater|teatrit]] teevad inimesed: [[näitleja]]d, [[lavastaja]], [[kunstnik]] ja [[helilooja]]. Kui etendus haarab ja kõike muud unustama paneb, kui tegelastele kaasa elatakse, kui nende saatuse pärast kurvastatakse ja rõõmustatakse, siis jätab nähtu sügava jälje lapse tundemaailma, õpetab teda head ja halba mõistma, õiglust ja sõprust hindama ning rikastab last emotsionaalselt. Lavastuse vorm, selle kunstiline kujundus, nukud, värvid, valgustus, keele ilu ja muusika arendavad lapse esteetilist meelt. (lk 7)
** [[Dagmar Normet]], "Lo Tui", Tallinn: Eesti Raamat, 1973
 
 
* [[Teater]] on omapärane nähtus. Tavamõistes mängitakse ühe [[lavastus]]e etendusi korduvalt, samas on see [[ülekirjutamine]], sama asi on laiali laotunud, pole enam see üks ajahetk. Tegijate jaoks on lavastus etenduste [[seeria]], suur ajaakende [[rida]], pealtnäha sarnaste [[tunnus]]tega elemendid. [[Teatriime]] loomulikult sünnib ühel [[hetk]]el ühes [[koht|kohas]], aga ka argikeskkond pakub teistmoodi [[kordumatus]]e teadvustamise hetki. Olen teinud [[sündmus]]i, mis toimuvad ainult ühe korra – nimetan seda polügoonteatriks. Teatraalses keskkonnas iga etendus muutub, aga siin ainult ühekordne sündmus ja ajaline element on rohkemgi tunda.
* [[Piir]]id on ära proovitud ja ma umbes tean, kust maalt on võimalik midagi teha, teoreetilised [[ääremaa]]d pakuvad kõigest teoreetilisi [[rõõm]]e. Lõputult pole mõtet teatri piire laiendada, need jäävad liiga asjaks iseeneses. Polügoonteatri üritustega on mingi loogiline rida tekkinud, need on tervikuna üks suur etendus, üksikud [[aktsioon]]id järjestatud ajapaelal.
** [[Erki Kasemets]], intervjuu: Peep Ehasalu, [https://kultuur.err.ee/1608354536/kunstnik-erki-kasemets-uksiku-asja-habrast-ilu-ma-ei-marka "Kunstnik Erki Kasemets: üksiku asja habrast ilu ma ei märka"], ERR, 30.09.2021
 
[[Kategooria:Teater]]
31 188

muudatust

Navigeerimismenüü