Partei: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikitsitaadid
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
10. rida: 10. rida:




* Kui ma ei pääseks taevassse ilma parteisse kuulumata, ei läheks ma sinna üldse.
* Kui ma ei pääseks [[Paradiis|taevassse]] ilma parteisse kuulumata, ei läheks ma sinna üldse.
** [[Thomas Jefferson]] kirjas Francis Hopkinsonile (13. märts 1789).
** [[Thomas Jefferson]] kirjas Francis Hopkinsonile (13. märts 1789).


18. rida: 18. rida:




* Erinevalt näiteks mäest või pilvelõhkujast on partei olemuselt fiktiivne reaalsus, mille on leiutanud vaimselt tegevusetud või muidu töötud. Nad tulevad maailma ja leiavad, et kõik pilvelõhkujad ja mäed siin on hõivatud. Nii on neil valida: kas oodata kohta olemasolevas süsteemis või luua uus, alternatiivne.
* Erinevalt näiteks [[mägi|mäest]] või [[pilvelõhkuja]]st on partei olemuselt fiktiivne [[reaalsus]], mille on leiutanud vaimselt tegevusetud või muidu [[töötu]]d. Nad tulevad maailma ja leiavad, et kõik pilvelõhkujad ja mäed siin on hõivatud. Nii on neil valida: kas oodata kohta olemasolevas süsteemis või luua uus, alternatiivne.
* Et varjata oma puhtdemograafilist laadi tekkepõhjusi, arendab partei tavaliselt välja erilise [[ideoloogia]] ja [[mütoloogia]]. Üldiselt luuakse uus [[reaalsus]] alati vana järgi, juba olemasolevaid struktuure matkides. Sel viisil varjatakse kujutlusvõime puudumist ja antakse kogu ettevõtmisele teatav eheduse münt.
* Et varjata oma puhtdemograafilist laadi tekkepõhjusi, arendab partei tavaliselt välja erilise [[ideoloogia]] ja [[mütoloogia]]. Üldiselt luuakse uus [[reaalsus]] alati vana järgi, juba olemasolevaid struktuure matkides. Sel viisil varjatakse [[kujutlusvõime]] puudumist ja antakse kogu ettevõtmisele teatav [[ehedus]]e münt.
* Poliitiliste parteide esilekerkimine sajandivahetusel oli ülerahvastuse esimene hädasignaal, ja just seepärast ongi parteid tänapäeval nii edukad. Samal ajal kui individualistid viskasid nende arvel nalja, tegid nemad panuse isikupäratule, ja nüüd on individualistide naljad otsas.
* Poliitiliste parteide esilekerkimine sajandivahetusel oli [[ülerahvastus]]e esimene hädasignaal, ja just seepärast ongi parteid tänapäeval nii edukad. Samal ajal kui [[individualist]]id viskasid nende arvel nalja, tegid nemad panuse [[isikupäratus|isikupäratule]], ja nüüd on individualistide naljad otsas.
** [[Jossif Brodski]]. "Türanniast". Tõlkinud Barbi Pilvre. Looming 1988, nr 10, lk 1373-1376
** [[Jossif Brodski]]. "Türanniast". Tõlkinud Barbi Pilvre. Looming 1988, nr 10, lk 1373-1376


29. rida: 29. rida:


== Allikata tsitaadid ==
== Allikata tsitaadid ==
* [[Nõukogude Liidu Kommunistlik Partei|Partei]] on meie ajastu au, mõistus ja südametunnistus.
* [[Nõukogude Liidu Kommunistlik Partei|Partei]] on meie [[ajastu]] [[au]], [[mõistus]] ja [[südametunnistus]].
** [[Vladimir Lenin]]
** [[Vladimir Lenin]]




* Parteid on vanadekodud. Nende ülesanne on kanda [[idee]]d viimsesse puhkepaika.
* Parteid on [[vanadekodu]]d. Nende ülesanne on kanda [[idee]]d viimsesse puhkepaika.
** [[V. A. Koskenniemi]]
** [[V. A. Koskenniemi]]




* Järelikult on parteid kui institutsioon kurjus, mida ei leevenda miski. Nad on põhimõtteliselt kahjulikud ning nende mõju on praktiline. Parteide kaotamine oleks peaaegu ehe heategu. Olemuselt oleks see täiesti legitiimne ning praktikas ei paista sellega kaasnevat mingeid muid mõjusid kui üksnes positiivsed.
* Järelikult on parteid kui [[institutsioon]] [[kurjus]], mida ei leevenda miski. Nad on põhimõtteliselt kahjulikud ning nende mõju on praktiline. Parteide kaotamine oleks peaaegu ehe [[heategu]]. Olemuselt oleks see täiesti legitiimne ning praktikas ei paista sellega kaasnevat mingeid muid [[mõju]]sid kui üksnes positiivsed.
** [[Simone Weil]]
** [[Simone Weil]]



Redaktsioon: 3. oktoober 2021, kell 19:03

Partei ehk erakond on inimeste ühendus, mille eesmärk on väljendada oma liikmete poliitilisi huve, mõjutada riigi poliitikat ja taotleda kahe esimese eesmärgi elluviimiseks poliitilist võimu.

Proosa


  • Partei on organiseerunud (avalik) arvamus.


  • Kui ma ei pääseks taevassse ilma parteisse kuulumata, ei läheks ma sinna üldse.


  • Partei on paljude hullus väheste kasuks.


  • Erinevalt näiteks mäest või pilvelõhkujast on partei olemuselt fiktiivne reaalsus, mille on leiutanud vaimselt tegevusetud või muidu töötud. Nad tulevad maailma ja leiavad, et kõik pilvelõhkujad ja mäed siin on hõivatud. Nii on neil valida: kas oodata kohta olemasolevas süsteemis või luua uus, alternatiivne.
  • Et varjata oma puhtdemograafilist laadi tekkepõhjusi, arendab partei tavaliselt välja erilise ideoloogia ja mütoloogia. Üldiselt luuakse uus reaalsus alati vana järgi, juba olemasolevaid struktuure matkides. Sel viisil varjatakse kujutlusvõime puudumist ja antakse kogu ettevõtmisele teatav eheduse münt.
  • Poliitiliste parteide esilekerkimine sajandivahetusel oli ülerahvastuse esimene hädasignaal, ja just seepärast ongi parteid tänapäeval nii edukad. Samal ajal kui individualistid viskasid nende arvel nalja, tegid nemad panuse isikupäratule, ja nüüd on individualistide naljad otsas.
    • Jossif Brodski. "Türanniast". Tõlkinud Barbi Pilvre. Looming 1988, nr 10, lk 1373-1376


  • Üle joosta võib igaüks, aga tagasijooksmine nõuab juba teatud leidlikkust.
  • Anyone can rat, but it takes a certain amount of ingenuity to re-rat.
    • Winston Churchill 1923. või 1924. aastal, pärast naasmist konservatiivide sekka, olles vahepeal tegutsenud liberaalide parteis (cit. via Kay Halle, "Irrepressible Churchill", 1966, lk. 52–53).

Allikata tsitaadid



  • Järelikult on parteid kui institutsioon kurjus, mida ei leevenda miski. Nad on põhimõtteliselt kahjulikud ning nende mõju on praktiline. Parteide kaotamine oleks peaaegu ehe heategu. Olemuselt oleks see täiesti legitiimne ning praktikas ei paista sellega kaasnevat mingeid muid mõjusid kui üksnes positiivsed.


  • Kirjanik, kes nõustub osaliselt või täiel määral järgima parteidistsipliini, seisab varem või hiljem silmitsi valikuga: alluda või vaikida.

Välislingid

Vikipeedias leidub artikkel