Valitsus: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
(Link)
Resümee puudub
'''Valitsus''' on täidesaatva riigivõimu kõrgeim organ.
 
==Proosa==
* Ehk tuleb [[tõde]] mõista nõnda, et ''tõene on see, mida käsib valitsus'', uurimine aga on lubatav ainult kui liigne, tüütu element, mida ''etiketi kaalutlustel'' siiski ei ole võimalik täiesti kõrvale jätta? Ilmselt nii see ongi. Sest uurimist peetakse juba ette millekski, mis on ''vastuolus'' tõega, ja niisiis saab ta endale kahtlustäratava saatjana kaasa tõsiduse ja tagasihoidlikkuse, nii nagu ongi sobilik koguduseliikmele hingekarjase palge ees. Valitsuse arusaamine on ainus riiklik mõistus. Tõsi, teatud tingimustes tuleb teha mõningaid järeleandmisi teisele arusaamisele ja tema jutuvadale, kuid siis peab ta ka tundma, et talle on vastu tuldud ja et loomuldasa on ta õigustühine, nii et tal tuleb olla tagasihoidlik ja vagur, tõsine ja igav.
** [[Karl Marx]], [https://www.vikerkaar.ee/archives/24686 "Märkmeid uusima Preisi tsensuuriinstruktsiooni kohta"] Vikerkaar, mai 2019, saksa keelest tõlkinud [[Pärt Lias]]
 
 
* Kui [[rahvas|rahva]] [[usk]] [[vasikas]]se ei rauge, siis teeks [[kuningas]] ja valitsus õieti, kui läheksid tasapisi rahvausku.
** [[A. H. Tammsaare]], "Kuningal on külm"
 
 
* Leiboristide valitsus on viinud meid rekordilise rahuaja maksukoormuseni. Neil on küljes tavapärane sotsialistide [[haigus]] – neil on teiste [[inimene|inimeste]] [[raha]] otsa saanud.
** [[Margaret Thatcher]], [http://www.margaretthatcher.org/document/102777 kõne konservatiivide partei konverentsil], 10. oktoober 1975
 
 
* Kõige sagedasem [[türannia]] vorm on eikellegi valitsus, sest [[eikeegi]] näeb välja nagu igaüks.
** [[Jossif Brodski]], "Türanniast". Tõlkinud [[Barbi Pilvre]]. Looming 1988, nr 10, lk 1373-1376
 
 
* [[Hiina]] valitsuse kabinetiistung teeb järeleandmise tõesti kiiresti. Isegi välismaalaste peeretusi peetakse parfüümiks. Kabinet kaotab [[puuvill]]a ekspordikeelu, sest välismaalased tahavad puuvilla; see käseb "kõigil provintsidel lõpetada sigaretimaksu kogumine", sest välismaalased tahavad [[sigaret]]te importida. Las 400 miljonit kaasmaalast mõtlevad veel kord järele: kas poleks õigem öelda, et Hiina valitsus on välismaalaste raamatupidaja?
** [[Mao Zedong]], "Sigaretimaks," Hsiang-Tao Chou-Pao, nr 38, 29. august 1923, [https://www.marxists.org/reference/archive/mao/works/collected-works-pdf/index.htm "Collected Works of Mao Tse-Tung (1917-1949)"], vol. 1 (United States Joint Publications Research Service, 1978), lk 48.
 
 
* [[Iraak]] on kuningriik, mida valitseb sunniitlik araabia valitsus ja mis on rajatud Ottomanide [[võim]]u varemeile. See valitsus valitseb [[kurdid|kurdi]] osa, kellest enam on ignorantne ja mis hõlmab isikuid, kelle isiklikud ambitsioonid ajendavad neid valitsust hülgama ettekäändel, et see ei kuulu nende rahvakildu. Samuti ignorantset ši-iidi enamust, mis kuulub valitsusega sama rahva hulka, kuid tagakiusamine, mis sai neile osaks [[Türgi]] võimu tõttu ning ei lubanud neil võtta osa valitsemisest ja seda harjutada, tekitas sügava lõhe araabia rahva kahe sekti vahele. Paraku ajendas see kõik seda enamust, või siis eriliste püüdlustega isikuid, sealhulgas usklikke, kvalifikatsioonita kohataotlejaid ja neid, kes uuest valitsuskorrast rahaliselt kasu ei saanud, teesklema, et neid kiusatakse endiselt taga, kuna nad on ši-iidid.
** [[Faisal I]] kurtmine Iraagi identiteedi nõrkuse pärast märtsis 1932, veidi enne riigi iseseisvumist kirjutatud memorandumis (''cit. via'' Khalil Osman, "Sectarianism in Iraq: The Making of State and Nation Since 1920", London: Routledge, 2014, lk 71)
 
 
* Kui Eesti valitsus peab [[ajalugu]] mingiks mõttetuseks, on kogu Eesti [[riik]] üsna lootusetu projekt. Ma küll loodan vaikselt, et nõnda pole, aga samas kardan, et just nõnda see ongi.
** [[Mati Õun]]., [http://paber.maaleht.ee/?page=Elu&grupp=artikkel&artikkel=16107 "Sõjaajaloolane, kes tuli ilmale Stalingradi lahingu avapäeval"], Maaleht, 26. november 2009
 
* Rahvas ei peaks kartma oma valitsust. Valitsus peaks kartma oma rahvast.
** V filmis "[[V nagu veritasu]]", 2006
 
* Valitsus ja valitsusasutused on aegade algusest peale kaaperdatavad olnud. Suurem tõenäosus selleks on siis, kui võimukad huvigrupid satuvad vastamisi juriidilise või tehnoloogilise muutusega. Needsamad huvigrupid mõjutavadki valitsusi end kaitsma. Selle kaitse [[retoorika]] on alati üldsuse huvide kaitsmise vaimus, ent [[reaalsus]] on tihti täiesti teistsugune. Ühe ajastu tõsikindlad [[tõde|tõed]], mis omapäi jäetuna variseksid põrmu, säilivad sellise vaevumärgatava poliitprotsesside hõivamise tõttu. (lk 20)
* Sellest, et tehnoloogia on ühe kindla ärimudeli toimimist nõrgestanud, ei järeldu valitsuse kohustus vana ärimudeli toetamist jätkata. (lk 126)
* Mõtteturu reguleerimine on valitsuse jaoks alati halb [[valik]]. (lk 127)
** [[Lawrence Lessig]], "Vaba kultuur ehk Loovuse loomus ja tulevik", tõlkinud Jaagup Irve, Raul Veede. Tartu: Tartu Ülikooli Kirjastus ja MTÜ Wikimedia Eesti, 2017.
 
 
* Ühelt poolt me näeme võimalust oma [[arvamus]]t avaldada ja teiselt poolt me näeme ka seda, et meile meeldib olla [[võim]]ule vastu. See on meile natuke kaasa antud lähiminevikust. Naaberriikides see niimoodi ei ole: seal on tõesti nii, et kui valitsus soovitab midagi, siis seda pigem võetakse käsuna ja täpselt niimoodi käitutakse. Paljuski see tõenäoliselt nii on, sest see joon, see käitumismuster jookseb ju endist [[Ida-Euroopa]]t mööda.
* Valitsuse [[tarkus]]t saab mõõta ainult selle järgi, kas [[otsus]]ed on mõistlikud või vähem mõistlikud. Ega siin muud võimalust ei ole. See, et püütakse rahvale meeldida, näitab teinekord ka mitte väga mõistlikku lähenemist.
* Täna ju valitsust ei moodusta [[peaminister]], valitsust moodustavad teatavasti [[erakonnad]].
** [[Alar Karis]], intervjuu: Mirko Ojakivi, [https://www.err.ee/1608445358/karis-kui-tarkust-on-vahe-siis-rumalus-voidab "Karis: kui tarkust on vähe, siis rumalus võidab"], ERR, 25.12.2021
 
==Film==
* Rahvas ei peaks kartma oma valitsust. Valitsus peaks kartma oma rahvast.
** V filmis "[[V nagu veritasu]]", 2006
 
==Allikata==
* Kas poleks siis lihtsam, kui valitsus saadaks [[rahvas|rahva]] laiali ja valiks uue?
** [[Bertolt Brecht]]
 
 
* Valitsuse kohus on luua sellised tingimused, et inimestel oleks raske kurja teha ja kerge õigesti käituda.
** [[William Gladstone]]
 
 
* Kõik, mida valitsus ütleb, on [[vale]], ning kõik, mis tal on, on varastatud.
** [[Friedrich Nietzsche]]
 
 
* [[Anarhia]] on [[kord]], valitsus on [[kodusõda]].
** [[Anselme Bellegarrigue]], 1848.
 
 
* Kui mõni välisminister hakkab iga hinna eest "rahulikku nõupidamist" nõudma, võid olla kindel, et tema valitsus on juba tellinud uued sõjalaevad ja lennukid.
** [[Jossif Stalin]]
 
==Välislingid==
{{Vikipeedia}}
 
37 055

muudatust

Navigeerimismenüü