Kollaboratsionism: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikitsitaadid
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
Resümee puudub
 
10. rida: 10. rida:




* Ehkki MPUÕK vaimulikke on sõjas surma saanud ja kirikuhooneid on purustatud juba üle saja, on avalikkuse ette jõudnud teated [[preester|preestritest]], kes on [[Venemaa Föderatsiooni Relvajõud|Vene vägedega]] koostööd teinud ja neile kohalike olude kohta teavet jaganud. See on mõistagi kiriku vastast kriitikat süvendanud ja kohalikul tasandil on see mitmes piirkonnas viinud omavalitsuste otsuseni kiriku tegevus keelata.
* Ehkki MPUÕK [[vaimulik]]ke on sõjas surma saanud ja kirikuhooneid on purustatud juba üle saja, on avalikkuse ette jõudnud teated [[preester|preestritest]], kes on [[Venemaa Föderatsiooni Relvajõud|Vene vägedega]] koostööd teinud ja neile kohalike olude kohta teavet jaganud. See on mõistagi kiriku vastast kriitikat süvendanud ja kohalikul tasandil on see mitmes piirkonnas viinud omavalitsuste otsuseni kiriku tegevus keelata.
** [[Priit Rohtmets]], [https://www.err.ee/1608618580/priit-rohtmets-sojaaja-ukraina-aina-segasemaks-muutuv-kirikuelu "Sõjaaja Ukraina aina segasemaks muutuv kirikuelu"], ERR, 05.06.2022
** [[Priit Rohtmets]], [https://www.err.ee/1608618580/priit-rohtmets-sojaaja-ukraina-aina-segasemaks-muutuv-kirikuelu "Sõjaaja Ukraina aina segasemaks muutuv kirikuelu"], ERR, 05.06.2022



Viimane redaktsioon: 5. juuni 2022, kell 16:22

Proosa[muuda]

  • Mõnikord nähakse probleeme primitiivselt, puht mustvalges skaalas, valikuna kollaboratsionismi või vastupanu vahel. Tegelikult oli palju valikuid ja variante. Läti ajaloolane Antonijs Zunda on klassifitseerinud kollaboratsionismi vorme: neutraalne, täielik, tinglik, taktikaline. Tinglik kollaboratsionism tähendab, et kollaborant ei samasta oma eesmärke okupandi omadega. Taktikaline ja tinglik kollaboratsionism Saksamaa poolt okupeeritud Baltimaades erinesid suuresti kollaboratsionismist Norras, Hollandis või Prantsusmaal. Koostööd okupantidega, mille eesmärgiks oli püüda kindlustada rahva kõige elementaarsemat püsimajäämist, tuleb eristada ideoloogilisil põhimõtteil tehtud teadlikust koostööst. (lk 7-8)
    • Enn Tarvel, "Kas ajalugu saab kirjutada objektiivselt?", Tuna 3/2005, lk 4-9