Asesõna

Allikas: Vikitsitaadid

Luule[muuda]

  • C

Ja C-maal cerbid, pidades
heaks hertsog Cerbofaani,
rulluisutasid ridades,
kõik üsna ühte plaani.

Üks Cerbofaani keeld käis väär
ja veidralt omalaadi:
ta riigis pruukida vaid määr-
ning asesõnu saadi.

Kel aega, ütles "Mina siis",
kel kiire, "Mina ruttu!".
Kas oli kell üksteist või viis,
ei sellest tehtud juttu.


Kannikesed vahetasid nime / roosid muutsid asesõna / me sõime restoranis / ja unustasime panna jäägid külma

Proosa[muuda]

  • XVII. ASESÕNA EHK PRONOOMEN (PRONOMEN)
§ 81. Oma tähenduselt jagunevad asesõnad isikulisiks, enesekohaseks, näitavaiks, küsivaiks, siduvaiks jne.
Asesõnu, mis asendavad nimisõnu (mina, sina, tema, kes, keegi jt.) nimetatakse nimisõnalisteks asesõnadeks; asesõnu, mis asendavad omadussõnu (oma, missugune, niisugune jt.) nimetatakse omadussõnalisteks asesõnadeks.
  • Sergei Petrovitš Kondratjev, Aleksei Ivanovitš Vasnetsov, "Ladina keele õpik keskkooli VIII–XI klassile", [tõlkija märkimata] Tallinn: Eesti Riiklik Kirjastus, lk 144


  • [Archie Goodwin Nero Wolfe'ile:] "[---] Ainuke viis teda aidata ja honorar ära teenida oleks sul neile ütelda, et vaadake, mina jätan selle mõrvaasja, kui teie missis Bruneri rahule jätate. Cramerile see ei meeldiks, see poleks tal sugugi kavas. Ja õieti ei meeldiks see ka sulle. Leppida mõrvariga kokku pole sinu stiil. Olen ma õigel teel?" Ta ühmas: "Ma ei salli sinu asesõnu."
"Olgu siis pealegi — "meie" ja "meid". Sest see pole ka minu tööstiil." (ptk 5)
  • Rex Stout, "Uksekell helises", tlk Mark Sinisoo, Loomingu Raamatukogu, nr 32-34, 1967, lk 46


  • Homoseksuaalsus esineb vältimatult suhteliselt suurel määral igas sugupoolte kaupa eraldatud kinnipidamiskohas. Seda teadsin ma juba enne arreteerimist. Ma polnud aga valmis šokiks, mille sain nähes, kuivõrd juurdunud oli see arestimaja eluolus. Naised mängisid maskuliinseid ja feminiinseid rolle; neist esimeste, "isaste naiste" kohta öeldi he. Kogu selle kuue nädala jooksul, mis ma seitsmendal korrusel veetsin, ei suutnud ma sundida ennast ühegi naise kohta meessoo asesõna kasutama, ehkki mõnd neist ei oleks kuidagi saanud naisteks pidada, kui nad poleks kohustuslikke kleite kandnud.


  • Väljavaade muuta mõningaid asesõnu ja tuua käputäis naisi ning vähemusi ümarlaua taha ja televisiooni ei kujutanud Wall Streeti käimapanevatele kasumitootmise põhimõtetele mingit reaalset ohtu. "Poliitilise korrektsuse tegelik süü..." kirjutas 1991. aastal New Yorgi ülikooli kirjandusprofessor Tim Brennan, "ei seisa mitte selle väidetavas sallimatuses või jäikuses, vaid selles, et see pole piisavalt poliitiline – selles mõttes, et see muudab poliitilise võitluse ebaisikuliseks."
    • Naomi Klein, "No logo: sihikule on võetud brändihiiglased". Tõlkinud Marek Laane, Tallinn: Tänapäev, 2003, lk 125