Piret Hirv (geneetik)
Ilme
See artikkel räägib geneetikust; samanimelise ehtekunstniku kohta loe artiklist Piret Hirv.
Piret Hirv (sündinud 23. detsembril 1969) on Eesti geneetik.
Intervjuud
[muuda]- Geeniandmete kasutuselevõtmise suunas on töö käimas. Hetkel on Geenivaramust andmeid keeruline kätte saada. Seda peab tegema turvaliselt, kontrollitult ja tuleb kindel olla, et andmed satuvad õigel eesmärgil õigesse kohta.
- Lisaks Tervisekassa olulisusele tuleb rääkida ka vajadusest hinnata digirakenduste turvalisust, alates sellest, mis saab sisestatud andmetest, kuni selleni välja, et need rakendused ei kahjustaks inimese tervist, vaid annaksid väga konkreetselt nõu ja jälgiksid vajalikke asju.
- Isiklikult tunnen puudust indiviidi jaoks olulistest personaalsetest digiteenustest, mis lisaksid väärtust üleriigilistele digiteenustele. Näiteks Digilugu võiks olla ka koht, kus saan hõlpsasti oma retsepti pikendada. Praegu on meie andmed seal küll olemas, aga uute teenuste arendajad ei saa andmeid tervise infosüsteemist kätte.
- Riigi Infosüsteemide Amet on ehitamas nõusolekuteenuse lahendust, millega saab anda nõusoleku näiteks ettevõttele oma andmete kasutamiseks. Inimese jaoks peaks teadliku nõusoleku andmine olema väga lihtne, kuid kindlasti tuleb tagada ka privaatsus ja turvalisus. Loodan, et nõusolekuteenusest tuleb järgmine arengutõuge meie digiettevõtetele.
- [Eesti mainest:] Digiriik toimib ja see paistab ka väljapoole, jättes traagelniidid siseriiklikult lahendada. Eestit nähakse kui head keskkonda, kuhu tulla oma ettevõtet arendama. Meie erinevaid andmekogusid (nt geeniandmed, tervise infosüsteem) nähakse kui väga olulist ressurssi algoritmide ja lahenduste arendamiseks. Küll aga võib saada piiriks meie väiksus.
- Kõigi nende erinevate tööriistade eesmärk võikski olla inimese toomine tervishoiuteenuste keskmesse. Inimene peab ise saama teadlikult ja turvaliselt otsustada, milliseid teenuseid tema andmetele tuginedes saab osutada. Sealjuures peab mõistma, mida tähendab oma andmete jagamine kolmandate osapooltega – nii võimalusi kui ohtusid.
- Pikemas perspektiivis aga ootan, et ka tervisemaastikule tekiks potentsiaalseid ükssarvikuid. Ideid on, aga süsteem laiemalt peab muutuma veelgi toetavamaks. Hea oleks seada eesmärgiks, et näiteks kolme aasta pärast on meil nimekiri viiest potentsiaalsest ükssarvikust ning saame nende jaoks luua kõik tingimused edu saavutamiseks.
- Piret Hirv, intervjuu: "Connected Health klastri juht Piret Hirv: Eesti tervisetehnoloogiamaastik ootab pikisilmi ükssarvikut", Tehnopol, 17.05.2021
- Ootan pikisilmi lahendust, mis tuginedes minu tervise- ja geeniandmetele annaks nõu, kuidas tulevikus vältida kroonilisi haigusi. Ma tahaks, et see lahendus oleks kindlasti integreeritud minu terviseandmetega riiklikus terviseinfosüsteemis. See võimaldaks ennetada tervisega seotud riske andmetele tuginedes ning ma saaks elada tervena vähemalt 100-aastaseks.
- Kuidas digirevolutsioon on tervishoidu mõjutanud?
- Ma pigem näen digis evolutsiooni kui revolutsiooni. Tervises areng liiga kiiresti ei toimu.
- [Koroonakriisi kontekstis:] Lahedaim asi, mis on tööl juhtunud?
- Kogu ühiskonnale ootamatult sülle kukkunud võimalus (küll läbi paratamatu olukorra) korraldada koosolekuid ja seminare üle videosilla. Ühelt poolt hoiab see tohutult aega kokku. Teisalt on huvitavalt ja professionaalselt korraldatud online-seminaride kuulajaskond palju laiem hea kohvilauaga füüsilises keskkonnas korraldatud ürituste omast.
- Piret Hirv, intervjuu: "Piret Hirv: Näen digis pigem evolutsiooni kui revolutsiooni", TalTech, 29.04.2021