Kaktus

Allikas: Vikitsitaadid
Redaktsioon seisuga 10. august 2021, kell 09:01 kasutajalt Pseudacorus (arutelu | kaastöö)
Elizabeth Twining, värvitahvel teosele Illustrations of the natural orders of plants with groups and descriptions (1868)
Hermione von Preuschen, "Tääkliilia ja kaktused" (u 1890)

Kaktuselised ehk kaktused (Cactaceae) on nelgilaadsete seltsi kuuluv vormirikas taimesugukond. Peaaegu kõik kaktused on lihaktaimed, kes on suutelised ellu jääma väga veevaestel aladel. Maailmas on teada üle 1500 kaktuseliigi (100-130 perekonda).


Proosa

  • ... kaktused on kõige mehisemad kõigist seemneid külvama kutsutud ja seatud taimedest, mis loodi kolmandal päeval ("Küll ma olen loll," ütles seejärel looja, imestades isegi selle üle, mida ta loonud oli). Te võite neid armastada, ainult et ilma neid sündsusetult katsumata, suudlemata või rinnale surumata; nad ei talu mingit intiimsust ega muud sihukest frivoolsust; nad on kõvad nagu kivid, hambuni relvastatud, täis otsustavust mitte alla anda: käi eemale, kahvanägu, või ma tulistan! Väike kaktuste kollektsioon näeb välja nagu sõjakate gnoomide leer. Raiuge säärasel sõjamehel pea või käsi otsast: temast kasvab uus mõõgaga vehkiv ja pistodaga ähvardav sõdalane. Elu on võitlus.


  • Kaktustes on midagi jonnakat. Päike tahab neid maadligi vajutada, kõrbetuul tahab neid maadligi vajutada, kuivus tahab, öökülm. Sellegipoolest trügivad nad ülespoole. Ajavad end turri, kapselduvad paksu kooriku taha. Ja ei tagane millimeetritki.


Luule

Ehk siis jälle ürgab raadio,
et on juubel, järjekordne aktus
lipukõnede ja pärgadega,
einevõtmiste nii kuivade kui märgadega.
(Kuulajale kõhtu kasvab kaktus!)

  • August Alle, "Grotesk", rmt: "August Alle. Väike Luuleraamat", 1964, lk 72-74


- Kas su kodus on valgust ja sooja, et
luuderohi potis ei kängu?

- On küll. Ja seal õitseb ka kaktus.

  • Mari Vallisoo, * "Sügis eeskojas", kogus "Mälestusi maailmast", Tartu: Ilmamaa, 2015, lk 173


Kaarel kõnnib, kaenlas kaktus.
Koolimajas algab aktus.

Kas ka sina meeles pead
oma õpetajat head?

  • Ilmar Trull, "Õied õpetajale" kogus "Kaelkirjak ja tähed" (2010)