Mine sisu juurde

Faisal I

Allikas: Vikitsitaadid
Iraagi melanhoolne kuningas Faisal I.

Faisal I (Faisal I bin Hussein bin Ali al-Hashemi; 20. mai 1883, Meka, Ottomani impeerium – 8. september 1933, Bern, Šveits) oli Iraagi kuningas 1923–1933. Faisal oli Meka šeriifi ja Hidžazi kuninga Ḩusayn ibn ‘Alī kolmas poeg, tema vanemad vennad said Saudi Araabia ja Jordaania kuningateks. Koos nendega oli Faisal üks Esimese maailmasõja aegse araablaste vastuhaku juhte Ottomani impeeriumi vastu, mõne kuu vältel 1920. aastal oli ta ka Süüria kuningas. Oma valitsemisajal Iraagis, millesse jäi riigi iseseisvumine 1932, püüdis Faisal tugevdada panarabistlikku liikumist ning säilitada tasakaalu Iraagi rahvuslaste ja Briti huvide vahel. Troonil järgnes talle poeg Ghazi.

  • Meie, araablased, eriti haritlased, suhtume sionistlikku liikumisse sügavaima sümpaatiaga [---]. Soovime juutidele kogu südamest: tere tulemast koju.
    • Kirjavahetusest USA ülemkohtu kohtuniku Felix Frankfurteriga. (Mark Tessler. "A History of the Israeli-Palestinian Conflict". Bloomington and Indianapolis, Indiana University Press, lk 152.)
  • Iraak on kuningriik, mida valitseb sunniitlik araabia valitsus ja mis on rajatud Ottomanide võimu varemeile. See valitsus valitseb kurdi osa, kellest enam on ignorantne ja mis hõlmab isikuid, kelle isiklikud ambitsioonid ajendavad neid valitsust hülgama ettekäändel, et see ei kuulu nende rahvakildu. Samuti ignorantset ši-iidi enamust, mis kuulub valitsusega sama rahva hulka, kuid tagakiusamine, mis sai neile osaks Türgi võimu tõttu ning ei lubanud neil võtta osa valitsemisest ja seda harjutada, tekitas sügava lõhe araabia rahva kahe sekti vahele. Paraku ajendas see kõik seda enamust, või siis eriliste püüdlustega isikuid, sealhulgas usklikke, kvalifikatsioonita kohataotlejaid ja neid, kes uuest valitsuskorrast rahaliselt kasu ei saanud, teesklema, et neid kiusatakse endiselt taga, kuna nad on ši-iidid.
    • Kurtmine Iraagi identiteedi nõrkuse pärast märtsis 1932, veidi enne riigi iseseisvumist kirjutatud memorandumis (cit. via Khalil Osman, "Sectarianism in Iraq: The Making of State and Nation Since 1920", London: Routledge, 2014, lk 71)