Vikitsitaadid:Üldine arutelu

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Sellele leheküljele võite kirjutada arvamusi, kommentaare, ettepanekuid ja küsimusi, mis ei sobi ühegi konkreetse artikli aruteluleheküljele. Teated (nagu Visual Editori uudised) tuleb kirjutada lehele Teated.
Teemad, mis pole olnud viimase kahe kuu jooksul aktiivsed, teisaldatakse arhiividesse.

Tõlgitud tsitaate[muuda]

Kas vormistada tõlgitud tsitaadid ingliskeelse vikitsitaadi eeskujul (nagu praegu siinses artiklis näha) või soomekeelse vikitsitaadi eeskujul (imho selgem ja üheseltmõistetavam vormistus)? Avjoska 4. märts 2009, kell 17:46 (UTC)

Keelelised küsimused[muuda]

Kõigis küsimustes, mis seotud vormistamise ja eesti keelega, võtkem eeskuju eestikeelsest Vikipeediast ja Eesti Keele Instituudi ettepanekutest ja soovitustest, täpselt nagu Earthland soovitas teose Triumfikaar arutelus. Avjoska 8. märts 2009, kell 05:30 (UTC)

Viited[muuda]

Kas siis tsiteerimisel ei ole tarvis allikale viidata? Andres 19. juuni 2009, kell 16:09 (UTC)

Ikka on tarvis. Millest küsimus tingitud? Avjoska 24. juuni 2009, kell 15:02 (UTC)

Tsitaatide kuupäevadest[muuda]

Kas tuleks märkida tsitaadi või viite juurde kuupäev, millal isik nii öelnud on? --Kanakukk 30. oktoober 2009, kell 21:30 (UTC).

Kuupäev või aasta, ikka jah, koos teosega (raamat, kõne vms), kust tsitaat pärit, soovitatav oleks, kui need vähegi leitavad. Või mõtled, kas kuupäev peaks kohe pärast tsitaati olema või all viidete alaosas? Kuna tsitaat peaks allika (ja kuupäevaga) üsna kokku käima, siis minu arust teose pealkiri koos ajaga võiks üldjuhul kohe pärast tsitaati oli, nii nagu inglise vikis üldjuhul vormistatud. Viidete alaossa võiks panna täpsemad viited juhul, kui ei viidat algallikale või viidatakse internetiallikale vms. 88.196.241.249 2. veebruar 2010, kell 20:05 (UTC)

Paksu kirja kasutamine[muuda]

Millistel puhkudel tuleks kasutada boldi? --kanakukk 24. veebruar 2010, kell 19:26 (UTC).

Ingliskeelses wikiquotes kasutatakse boldi "paremate" tsitaatide esiletõstmiseks, kuid see tundub olevat üsna mõttetu ja on pealegi väga subjektiivne. Paksu kirja võiks kasutada tsitaadi ühe osa esiletõstmiseks (kui "tsitaat" on näiteks ühest suuremast lõigust ainult üks lause, kuid ülejäänud lõiku on konteksti mõistmiseks siiski vaja). --Earthland 26. veebruar 2010, kell 14:00 (UTC)

Logo vahetus[muuda]

Vikitsitaatide logo.png
Wikiquote-logo-en.svg

Minu arvates sobiks selline logo paremini, sest see sarnaneb rohkem algse, kohandamata logoga ning on elegantsem. Postituvi 21. jaanuar 2016, kell 22:55 (EET)

Logo on vahetatud. Postituvi 30. jaanuar 2016, kell 17:11 (EET)

Administraatoriõigsed[muuda]

Sooviksin saada administraatoriõigusi, et vandalismi takistada.

I would like to get admin rights to combat vandalism. Cumbril (arutelu) 14. veebruar 2017, kell 21:03 (EET)

Support. - Neptuunium (arutelu) 26. detsember 2017, kell 16:33 (EET)
Support. Stryn (arutelu) 14. veebruar 2017, kell 21:25 (EET)
Poolt. Siia on hädasti administraatoreid vaja. Kasutaja Cumbril sobib täiesti. Halloo, kas keegi on kasutaja Cumbrili administraatoriks teinud? Pseudacorus (arutelu) 2. veebruar 2019, kell 15:01 (EET)
Ma sain administraatoriõigused tol korral. (Tänan toetuse eest!) Need administraatoriõigused võib saada igaüks, kuid need kehtivad vaid kuus kuud. Kui soovid, siis kirjuta siia eraldi alajaotusse eesti ja inglise keeles, et soovid administraatoriõigusi selleks, et [lisa põhjus]. Seejärel tee taotlus lehel https://meta.wikimedia.org/wiki/Steward_requests/Permissions. Kui vastuhääli ei tule, siis saadki administraatoriks. Ma ise hetkel ei soovi siin admini õigusi, sest mul jääb puudu ajast ja motivatsioonist. Cumbril (arutelu) 2. veebruar 2019, kell 16:24 (EET)

Autoriõigused[muuda]

Kuidas nendega siis ikkagi on? Kas stiilis kaasaegsetest raamatutest tohib siia siis tsitaate kopeerida? Vabandan, kui liigselt võhiklik küsimus. - Neptuunium (arutelu) 26. detsember 2017, kell 16:33 (EET)

Tohib, aga mitte liiga pikalt. Kui pikk on "liiga pikk", on üldjuhul kõhutunde ja terve mõistuse küsimus. Kui kumbagi ei ole, siis on mõistlikum piirduda lühemaga ja mitte riskida. Sama kehtib muidugi kõigi kaitstud õigustega teoste, mitte üksnes raamatute puhul. --Ehitaja (arutelu) 7. oktoober 2018, kell 12:36 (EEST)

Keel[muuda]

Kas eestikeelsete Vikitsitaatide olemasolu mõte ei ole projekti eestikeelsus? Või olen ma millestki valesti aru saanud? Praegu paistab juba suurem osa sisu soomekeelne olevat ja keegi isegi ei ürita seda tõlkida (mitte, et näiteks soomekeelsete palindroomide tõlkimisel üldse erilist mõtet oleks). Soomekeelsest sisust tundub vähemalt pool omakorda pärinevat Soome rahva suurima poja ning geniaalseima kirjaniku Risto Rekola sulest, nii et varsti on siin mitte Vikitsitaadid, vaid Vikirekolaadid. Teoreetiliselt on vist küll kuskil mingid juhendid, mis väidavad, et Vikitsitaadid ei ole mõeldud iseenda geniaalsete mõttevälgatuste levitamiseks ning tsiteeritavate valikul võiks kaaluda küsimust, kas keegi autorist iial kuulnud on... :( --Ehitaja (arutelu) 7. oktoober 2018, kell 12:36 (EEST)

Olen saanut häädön fi-Wikisitaateista "häiriköinnin" (lue: liian kyselemisen) vuoksi. Siispä anon asylumia Eestistä. Toin tullessani maailman laajimmat sivut Ladina vanasõnad (kaipaa eestiksi kääntämistä), Palindroom, Soome vanasõnad (lähin sukulaiskieli), Sananmuunnoksia, Sananmuunnoksia lapsille... Koska Päris-Soome, Uusimaa, Kymenlaakso ja Ingeri ovat Viron vieressä, toin myös ne. Kaukaisempia Suomen maakuntia en aio siirtää tänne. Eisenin raamatust on vielä lähes 100 sivua kirjoittamatta.--Risto hot sir (arutelu) 8. oktoober 2018, kell 00:50 (EEST)
Selle Soome läbuga tuleks midagi ette võtta. 176.46.98.233 20. august 2019, kell 16:31 (EEST)

Umbkeelsed märatsused[muuda]

Muidugi ei ole ma suure osaga Risto Rekola meetoditest nõus, aga see, kui mingisugune tegelane uisutab inglise vikist siia sisse, kukub bännima, kustutama ja külvama kustutusmärkeid, arvestamata vähimalgi määral sellega, et otsused vikiprojektide sisu üle kuuluvad kohalike kogukondade pädevusse - kes vähemalt oskavad kohalikku keelt ja saavad aru, mille kustutamist kaalutakse, mõistavad kohalikku kultuurikonteksti ja võivad näiteks otsustada, et mingi osa sisust kantakse hoopis kasutaja nimeruumi või tõlgitakse - see ületab tõesti mu taluvuspiiri. Just nagu nõukogude komissar, kes Moskvast kohale sõitis ja autost väljumata käske jagas, et siis järgmisse liiduvabariiki kimada, hoolimata kopika eestki, mis edasi saab. Nojah, jõu ja vägivalla vastu ei saa, aga ma vähemalt palun oma protesti protokollida. No tõepoolest, mida kuradit. --Ehitaja (arutelu) 14. september 2019, kell 01:09 (EEST)

Mis soomekeelsesse sissu puutub, siis osa sellest võiks olla kasulik, kui ta ära tõlkida. Senikauaks saaks ta lihtsalt kasutaja nimeruumi tõsta. Aga muidugi pole mingit garantiid, et komissar ei tule mõne kuu pärast tagasi, et ka väljastpoolt artikliruumi kõik ära kustutada, millest ta aru ei saa (ja seda viimast on päris palju). --Ehitaja (arutelu) 14. september 2019, kell 01:13 (EEST)

Esmapilgul, kui Rekola pärandit vaadata, tundub see jagunevat umbes kolme ossa. Osa võiks jätta alles, et tõlkida (mõne lehega saab suhteliselt ruttu, mõnega läheb aega - minu soome keel nii hea ei ole, et see mul kiirelt käiks; nt soome vanasõnad on sisu, mis eesti keelde tõlgituna võiks siia vabalt jääda). Osa asju võiks viia pigem Vikipeediasse, nt loend soome lauludest Eesti teemal võiks seal ju iseenesest olla, see on süstematiseeritud info. Ja osa võib kustutada või siis ka - kui kustutamise põhjus oleks pigem soomekeelsus - võib seda pakkuda soome Vikitsitaatidele, nt soomekeelsed vanasõnad ja autoritega varustatud tsitaadid. Rekola enda artikli võiks minu poolest taastada, kui siia õnnestub ükskord jälle admin saada, sest ehkki tähelepanuväärsus on nõrguke, on ta soome ja eesti vikis ning miks siis mitte ka siin. Ehkki tema omaloomingu hulk võiks jääda märksa piiratumaks kui tänini. --Ehitaja (arutelu) 14. september 2019, kell 01:42 (EEST)

Small Wiki Monitoring Team strikes again[muuda]

Lihtsalt dokumenteerin juhtumi, kuna varsti vajub see muudatuste rivis nii alla, et siis keegi ei näe ega mäleta: tuli siia IP-kasutaja, kes hakkas artiklitesse pilte lisama. Ainult kasulik tegevus. (Eri:Kaastöö/80.223.95.147) SWMT tegelane marssis sisse ja blokkis ära, sest kusagil mujal oli IP teinud midagi muud. (Kasutaja arutelu:80.223.95.147) Varem on SWMT liikmed siin suvalisi artikleid kustutamiseks märkinud ja muidu laamendanud. Kuna viki peidab vanad muudatused ära, siis ma isegi ei näe, kas nad need päriselt ka ära kustutasid või aitas see, et ma kustutusmärkused maha võtsin - kohalikke adminne siin ju pole, kes sisust aru saaksid, ainult Keskusest vahetevahel käivad ekskursandid, kes igasuguse järelemõtlemiseta omavolitsevad. Kuni ei teki kogukonda, kes kehtestaks kohaliku adminivalimise protseduuri ning valiks mõne permanentse admini, kes eesti keelest aru saab, seni paraku nõnda jääbki. --Ehitaja (arutelu) 13. detsember 2019, kell 14:41 (EET)

Mulle ei hakka nende kahe globaalse administraatori tegevuse juures silma eriti midagi sellist, mida ette heita. Ülal viitad lehtedele, mille üks neist esitas kustutamiseks. Need lehed ei kannata tõesti kriitikat. Nad on soomekeelsed või siis on lihtsalt arusaamatu, mida sellised sõna- või nimeloendid siin teevad. Oleks küll parem, kui leiduks ka eesti keele oskajaid, kes oleks valmis siin koristama. Aga kui ei ole, siis on minu meelest tänuväärne, kui kellelegi teisele läheb korda vähemasti suuremat sodi kustutamiseks esitada ja ehk ka hiljem kustutada.
Ma ei tea, kas varikontode ja blokeeringutest möödahiilimise suhtes peab olema just täpselt nii karm, aga ma saan aru, et sellised reeglid on globaalsel tasandil üldiselt heaks kiidetud. Kui need globaalsed reeglid ei meeldi, siis seda tuleks arvatavasti arutada kuskil mujal.
Sellisest piltide lisamisest jääb üsna kergesti mulje, et pealtnäha mittevastuolulisi pisimuudatusi teeb kasutaja eeskätt selleks, et saada keskeltläbi veidike paremasse kirja ja õigustada nii oma viletsamat põhitegevust, millest samas siiski loobutud pole ja mille pärast ta algselt blokeeriti.
Üht pikka soomekeelset lehte, mida ma nüüd enam üles ei leia, olid sa algusest mõned read tõlkinud, vist näitamaks, et soomekeelne kaastöö pole lootusetult halb ja sellega annab midagi teha. Mulle see kuigi lootustandev siiski ei näi, kui tegelikult ei ole siin kedagi, kes on valmis neid pikki kopeeritud lehti tõlkima.
Täit ülevaadet selle soomlase tegevusest (Risto hot sir, tema teised kontod ja anonüümne kaastöö) on raske saada, kuna ta on siin viimastel aastatel üsna agar olnud, aga üldiselt paistab, et tema kaastöö võib jagada laias laastus selliseks, mis on küsitava väärtusega ja selliseks, mis on väga halb. Tundub, et ta siiski ei valda eesti keelt piisavalt, et teha kaastööd eestikeelsele projektile. Neil Eiseni raamatust kopeeritud vanasõnadel ehk on siin mingi väärtus, aga ka neid on ta kopeerinud üsna valimatult ja üsna suvalistesse kohtadesse. (Näiteks lehele Tütar on nähtavasti sattunud kõik, mis sisaldab sõna "tütar" või sarnaseid sõnu.) Pikne 15. jaanuar 2020, kell 11:58 (EET)

Tsiteerimisväärsus[muuda]

Huvitav oleks teada, mille järgi üks või teine kasutaja otsustab, mida esitada siin tsitaadina. Näiteks mõne Eesti praeguse avaliku elu tegelase lehel on asju, mis nähtavasti tunduvad Vikitsitaatide kirjutajale huvitavad (loe: terased, tobedad, ekstravagantsed jne), aga mis mujal tingimata mingit vastukaja pole pälvinud. Või kui mõnest intervjuust või arvamusloost on mõni suhteliselt suvaline lõik välja võetud, siis tekib küsimus, kas võiks kogu intervjuu või arvamusloo tükkideks jagada ja siia kopeerida.

Inglise keeles on leht en:Wikiquote:Quotability, mille järgi on üsna vaba, mida tsitaadina esitada. (Nähtavasti ei pea piirduma vaid tuntumate ja ajaproovile vastupidanud ütlemistega.) Hea oleks, kui mõni aktiivsem kaastööline püüaks ka siin kas või väga üldiselt kirja panna, kust võiks joosta piir selle vahel, mida esitada tsitaadina ja mida mitte. Pikne 15. jaanuar 2020, kell 11:58 (EET)

Kriteerium, mille järgi mina tegutsen, on, et tsitaadid peaks olema kuskil avalikus meedias tähelepanu saanud. Et tsitaati on kasutatud kuskil artiklis, arvamusavalduses, seda esile toodud, kommenteeritud. Kui tsitaat pole kuskil vastukaja saanud, keegi pole sellele eraldi tähelepanu juhtinud, siis selle kirja panemine oleneks liiga palju kaastöölise subjektiivsetest eelistustest. Cumbril (arutelu) 17. jaanuar 2020, kell 18:14 (EET)