Maia-Liisa Anton
Ilme
Maia-Liisa Anton (sündinud 30. aprillil 1981) on Eesti aktivist ja teadusadministraator.
Intervjuud
[muuda]- Lennundusel on loodus- ja seega ka meie elukeskkonnale väga mitmetahulised mõjud - Euroopas tekib ca 4% CO2 emissioonidest lendude kaudu (siia pole arvestatud lennunduse tervet elukaart), see on 14% kogu transpordi sektori otsestest emissioonidest. Ent see on vaid umbes pool lendamise kliimamõjust - õhuauru väljapaise, ehk lennuki kondensatsioonisaba, süvendab kliimamuutusi, sest püüab kinni soojenenud õhu kõrgemates atmosfääri kihtides ning tekitab sellega lisateki efekti. Lendamine on täna liiga odav, sest on ebavõrdselt vähe maksustatud võrreldes teiste transpordiliikidega: lennukikütusele ei kehti aktsiisimaks ning lennupiletitele käibemaks.
- Odavlennud on veelgi süvendanud olukorda, kust paljud on käinud Pariisis, kuid mitte Nuustakul.
- Ka saab lähiriike avastada keskkonnasõbalikumalt, liikudes maal ja merel. City-hopping, mida odavlennufirmade ilmumine lennundusse kõvasti utsitanud on, on kõige keskkonnavaenulikum reisimise viis üldse. Nädalavahetuse reiside ja massturismi negatiivset keskkonna-, majanduslikku, sotsiaalset ning ka tervisemõju on näidanud väga paljud uuringud.
- Inimeste kliimamõju on väga tihedas seoses nende sissetulekutega: 10% jõukamatest tekitab pea poole emissioonidest. Lendamine on üks kõige ebavõrdsemalt jaotunud tegevusi, sest vaid viiendik maailma elanikest on kunagi lennanud ning igal aastal teeb seda alla 5% inimestest.
- Võiksime endilt ühiskonnana küsida, kuidas oleme kiiresti jõudnud olukorda, et meile tundub normaalsena eluviis, kus inimesed on nii stressis, et ainus viis sellest hetkeks vabanemiseks on võõral maal basseini ääres nädal aega lebotamine või sagedased nädalalõpureisid.
- Maia-Liisa Anton, intervjuu: Annette Nordmann, "Maia-Liisa Anton: lendamine oligi liiga odav. Panustame parem Eesti siseturismi", EPL, 02.02.2023