Mine sisu juurde

Maris Männiste

Allikas: Vikitsitaadid

Maris Männiste (sündinud 23. veebruaril 1987) on Eesti informaatik.

Intervjuud

[muuda]
  • Pole oluline, kas räägime suurandmetest või lihtsalt andmetest. Igal juhul tekitab andmete kasutamine laiemaid ühiskondlikke kujutelmi sellest, mida me andmetega teha saame, kuidas nende kasutamine võib ühiskonnas kellelegi kasulik olla ja milliseid lähenemisi kaasa tuua.
  • [Andmepioneeridest ja suurandmetest:] Pioneer olemine ei pruugi tähendada, et nad saavad millelegi esimesena ligi, vaid on pigem seotud mõtteviisiga, et nad näevad andmetes võimalust. Nad on valmis andmetega eksperimenteerima ja neil on huvi andmete kaudu ühiskonnas mingisugust väärtust luua.
  • [Ekspertidest:] Nad leiavad, et kui andmetesse süüvida, siis äkki leidubki seal mõni muster, mis on just neile väga väärtuslik ja siis on neil mõistlik see ise ära kasutada, mitte teistega jagada. Paraku, see kujutelm võib natuke pärssida koostööd.
  • Kui eraettevõtted on tugevalt kannustatud majanduslikust heaolust, siis nende andmeekspertide puhul, kellega mina rääkisin, jäi silma kannustatus väärtusest ehk ka teatava sotsiaalse heaolu loomisest.
  • [E]raettevõttel, kelle käes on andmed, on päris suur võim selles osas, kes andmetele ligi pääseb ja mida ta nende andmetega teha saab.
  • Aina olulisem on, et ettevõtete ja organisatsioonide tegevus andmetega oleks läbipaistev ja üksikisikule arusaadav. See mõjutab, mil määral me neid oma andmetega seotud tegevustes usaldame.
  • Samas andmekirjaoskus ei aita sul omada täit ülevaadet, kes milliseid andmeid koguvad ja kellega tegelikult neid andmeid jagatakse. [---]Isegi juhul, kui anname igale poole nõusoleku ja teame, et meie andmeid jagatakse kolmandate osapooltega, ei tea me väga tihti, kes need kolmandad osapooled on, ja mida täpselt nad meie andmetega teevad.
  • Kui hakkame mõnd veebirakendust kasutama või läheme uuele veebilehele, siis peame mingisuguste kasutustingimustega nõustuma. Tänane paratamatus on, et ega meil muud võimalust ei ole.