Mine sisu juurde

Theodore Roosevelt

Allikas: Vikitsitaadid
Theodore Roosevelt, 1904.

Theodore Roosevelt (27. oktoober 1858 – 6. jaanuar 1919) oli Ameerika Ühendriikide 26. president. Ta oli sellel ametikohal 1901–1909.


 • Kõik, mida see riik soovib, on näha naabermaid stabiilsete, rahumeelsete ja jõukatena. Iga riik, mille rahvas käitub hästi, võib loota meie südamlikule sõprusele. Kui riik näitab, et ta teab, kuidas käituda mõistliku tõhususe ja sündsusega sotsiaalsetes ja poliitilistes küsimustes, kui ta hoiab korda ja täidab oma kohustusi, siis ta ei pea kartma Ameerika Ühendriikide sekkumist. Krooniline ülekohus või võimetus, mille tulemuseks on tsiviliseeritud ühiskonna sidemete üldine lõdvenemine, võib Ameerikas nagu ka mujal, lõpuks nõuda mõne tsiviliseeritud riigi sekkumist, ning läänepoolkeral võib Ühendriikide ustavus Monroe doktriinile sundida USA-d, kui tahes vastumeelselt, täitma ilmsete ülekohtu või teovõimetuse juhtumite korral rahvusvahelise politsei rolli.
  • Cit. via: Henry Kissinger, "Maailmakord: mõtisklusi rahvaste iseloomust ja ajaloo kulust", tõlkinud Elle Vaht, Tallinn, 2017, lk 228
  • All that this country desires is to see the neighboring countries stable, orderly, and prosperous. Any country whose people conduct themselves well can count upon our hearty friendship. If a nation shows that it knows how to act with reasonable efficiency and decency in social and political matters, if it keeps order and pays its obligations, it need fear no interference from the United States. Chronic wrongdoing, or an impotence which results in a general loosening of the ties of civilized society, may in America, as elsewhere, ultimately require intervention by some civilized nation, and in the Western Hemisphere the adherence of the United States to the Monroe Doctrine may force the United States, however reluctantly, in flagrant cases of such wrongdoing or impotence, to the exercise of an international police power.
  • Roosevelti neljas olukorrast riigis kõne, 6. detsember 1904.


 • Ma olen sellise liidu poolt tingimusel, et me ei oota sellelt liiga palju ... Ma ei ole nõus mängima osa, mida juba Aisopos naeruvääristas, kui ta kirjutas sellest, kuidas hundid ja lambad otsustasid ühiselt desarmeeruda, ning kuidas lambad hea tahte avaldusena saatsid valvekoerad minema, mille järel hundid nad nahka panid.
  • Roosevelt James Bryce'ile, 19. november 1918, The Letters of Thedore Roosevelt, 1954, 8: 1400
  • Cit. via: Henry Kissinger, "Maailmakord: mõtisklusi rahvaste iseloomust ja ajaloo kulust", tõlkinud Elle Vaht, Tallinn, 2017, lk 241