Mine sisu juurde

Vorkuta

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • Pavel Kalistratovitš hakkas ta kõnet kuulatama, püüdes taibata, millest on jutt, Ilmnes, et esimene viisaastak on juba täidetud. Uued linnad on kerkinud nagu seened maast, on ehitatud raudteid, tehaseid, palju tehaseid, ja nüüd, näed, tuli järjekord tundra kätte, mis pole millegi poolest viletsam kui teised paigad,
"Mis veel! Või pole viletsam!" käis isekas mõte Lambei peast läbi. "Annab otsida paremat!"
"Siin meie ümber on varjul arvutud rikkused," kõrgendas vihmakuues mees häält. "Need on peidetud tundra sügavustesse. Ei kauged vahemaad, ei kuumus ega pakane suuda meid takistada, meie toome need rikkused välja ja muudame nad kogu rahva varaks. Meie muudame tundra imekauniks tõotatud maaks. See on aga väga raske, seltsimehed. Meil pole siin naabruses ei linna, mis raskel hetkel võiks meile appi tõtata, ega tehast, millele täna tellimise annad ja homme valmistoote kätte saad. Meie oleme sõitnud Bolšezemelski tundra kõige kaugemasse soppi. Teekond siia on vaevaline ja kestab kuid ning on võimalik ainult lühikese navigatsiooniperioodi jooksul."
Lambei trügis veelgi lähemale.
"Ja olgugi et praegu veel väga vähesed Vorkutast midagi teavad, see nimi pole veel maakaartidele kantud ega teatmikkudesse võetud, teame meie ometi, et juba kõige lähematel aastatel hakatakse täie jõuga lahendama probleemi, kuidas omandada neid rikkusi, mis selle piirkonna põues puhkavad. Ja tulemused kujunevad üle ootuste suurepärasteks." (lk 24)


  • Suur Sotsialistlik Oktoobrirevolutsioon tõi komi rahvale vabaduse ja õnne. Komi vabariigi pind kattus ehitistega, rahvas sai oma kirjakeele, koolid ja instituudid. Kultuur, teadus ja kunst puhkesid õitsele. Sinna, kus kunagi laius tühi tundra, kerkis suur linn — Vorkuta, Petšoora kivisöebasseini tähtis keskus.
V. Juhnini jutustuses "Põhjavalgus" räägitakse kivisöelademete esimestest avastajatest. Nende lademete kohale püstitasid hiljem endised põdrakasvatajad vene vendade abiga Vorkuta — kaevurite, ehitajate, energeetikute ja metalitööliste linna.