Mine sisu juurde

Walt Whitman

Allikas: Vikitsitaadid
It is a beautiful truth that all men contain something of the artist in them. And perhaps it is the case that the greatest artists live and die, the world and themselves alike ignorant what they possess.

Walt Whitman (õieti Walter Whitman; 31. mai 1819 – 26. märts 1892) oli ameerika luuletaja ja esseist. Teda peetakse mõjukaimaks ameerika luuletajaks.

Allikata

[muuda]
  • Kahtlemata väärisin ma oma vaenlasi, aga ma ei usu, et ma oma sõpru väärisin.

Tema kohta

[muuda]
  • Paljud peavad tänapäeval Walt Whitmanit igavikulise loodusreligiooni taastajaks. Ta on neid nakatanud oma armastusega kaaslaste vastu ning rõõmuga enda ja nende olemasolu üle. Tema auks on loodud seltse, on olemas ajakiri tema ilmavaate levitamiseks, kus hakkavad juba kujunema peavool ning ketserid, tema omapärases värsimõõdus kirjutatakse laule, teda võrreldakse otsesõnu kristliku religiooni rajajaga ning seda mitte viimase kasuks.
Whitmanist räägitakse tihtipeale kui "paganast". Selle sõna all mõistetakse tänapäeval mõnikord pelgalt loodusinimest, kellel puudub arusaam patust, mõnikord aga kreeklasi või roomlasi nende iseäraliku religioosse mõtlemisega. Kummaski mõttes ei sobi see sõna iseloomustama Walt Whitmanit. Ta on midagi enamat kui vaid loodusinimene, kes pole maitsnud hea ja kurja tundmise puu vilja. Ta mõistab piisavalt, mis on patt, et olla uhke oma ükskõiksuse üle selle suhtes. See on teadlik uhkus allaheitlikkuse ja muserdatuse puudumise üle, mida tõelise pagana kohta esimeses tähenduses küll öelda ei saaks.
  • William James, "Usulise kogemuse mitmekesisus: uurimus inimloomusest", tlk Indrek Meos, 2013, lk 97-98


  • Meele tuleb siinkohal Whitmann. Heldene taevas! Kui palju kõiksugu asju ta oma luuletustes üles loeb, õigemini - tema luuletused polegi muud kui asjade nimekirjad, mis luulelises korratuses kokku seatud. Nagu mõni tõusiku korter või naine: temasse või tema ümber kuhjatakse kõiksugu varandused läbisegi kokku, ilma et teataks, kuhu või kuidas neid paigutada või mis nende tõsine otstarve.
Vikipeedias leidub artikkel