Ana Valdmann

Allikas: Vikitsitaadid
Ana Valdmann, 2021.

Ana Valdmann (sündinud 25. märtsil 1964) on eesti haridusteadlane, TÜ teaduskooli direktor.

Artiklid[muuda]

  • Eesti olümpiaadid on oma väärika ajalooga meie haridussüsteemi üks stabiilsemaid ja püsivamaid nähtusi.
  • Haridusteaduslikud uurimused on korduvalt näidanud, et võimekad õpilased peavad olümpiaade oma ainealase arengu suurimaks stiimuliks. Seega pole kahtlust, et neid on ka edaspidi vaja korraldada. Nendest osavõtt innustab iseseisvale tööle, mis süvendab huvi ja tihti määrab ka koolinoore tulevase eriala. Lisaks on olümpiaadid veduriks, mis veab liikuma olulisi protsesse: ainekavade rikastamine, õppetöö diferentseerimine ja individualiseerimine. Olümpiaadiks ettevalmistuse käigus tekib ka õpetajatel vajadus arendada oma ainealast kompetentsust ja professionaalseid oskusi – kõik see kindlasti parandab õpetamise kvaliteeti.
  • Õpetaja peaks olema ja üldjuhul ongi see esimene professionaal, kes tunneb ära andeka õpilase potentsiaali ning oskab seda üles leida isegi mitteviieliste õpilaste hulgast.
  • Nii mõnelegi ei ole meeltmööda ka olümpiaadide võistluslik olemus, mis pidavat õppimist pärssima. Selge on see, et kõik õpilased ei taha võistelda, ja neid ei pea selleks sundima. Olümpiaadidel osalemine ongi vabatahtlik. Kui heita pilk peale õpilaste senisele tagasisidele, on märgata pigem teistsugust suhtumist: tulemuste põhjal saadakse parem ülevaade oma võimetest ja leitakse üles samaväärselt võimekad ja motiveeritud eakaaslased, kellega on tore suhelda.
  • Ülekoormust aitab lahendada õpilase enda "ei" ütlemise oskus, mida peaks austama nii kool kui ka õpetaja. Sageli on andekad õpilased perfektsionistid, kes tahavad kõike maksimaalselt hästi teha. Siinjuures võiks kool olla neile toeks.
  • Seni, kuni andekad lapsed ei saa Eesti koolisüsteemis oma unikaalseid võimeid välja arendada, jäävad ka Eesti elu edasi viivad ideed tulevikus sündimata.
  • Eelmisel õppeaastal tõid õpilased rahvusvahelistelt olümpiaadidelt koju kolm kuldmedalit, kuid seda ei kajastanud mitte ükski telekanal. Miks ei kohelda aineolümpiaadidelt koju naasvaid õpilasi samamoodi kui nende eakaaslastest sportlasi?
Miks on rahvusvahelise spordivõistluse kuldmedal ühiskonna jaoks olulisem kui rahvusvahelise matemaatika-, füüsika-, bioloogiaolümpiaadi kuldmedal?


Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel