George Santayana

Allikas: Vikitsitaadid
George Santayana

George Santayana (sünninimega Jorge Agustín Nicolás Ruiz de Santayana y Borrás; 16. detsember 1863 Madrid – 26. september 1952 Rooma) oli Hispaania päritolu filosoof, luuletaja ja kirjanik, kes tegutses elu esimesel poolel peamiselt Ameerika Ühendriikides ning seejärel Euroopas eri riikides, kirjutades valdavalt inglise keeles. Tema filosoofilisi vaateid mõjutas tugevalt Baruch Spinoza. Santayana enda teosed avaldasid mõju nii varastele analüütilistele filosoofidele nagu Bertrand Russell ja Alfred North Whitehead kui ka Harvardis õppinud kirjanikele nagu T. S. Eliot, Robert Frost ja Gertrude Stein.

Raamatud[muuda]

  • Areng ei koosne üksnes muutusest, vaid sõltub meelespidamisvõimest. [...] Need, kes ei suuda mäletada minevikku, on määratud seda kordama.
    • Progress, far from consisting in change, depends on retentiveness. When change is absolute there remains no being to improve and no direction is set for possible improvement: and when experience is not retained, as among savages, infancy is perpetual. Those who cannot remember the past are condemned to repeat it.
    • "The Life of Reason: The Phases of Human Progress" (1905-1906), XII ptk