Mine sisu juurde

Kuldking

Allikas: Vikitsitaadid
Kaunis kuldking
Adelheid Dietrich, "Vaikelu lilledega" (1861), kuldkingad üleval

Kuldking (Cypripedium) on käpaliste sugukonda kuuluv taimeperekond. Eestis kasvav kaunis kuldking (Cypripedium calceolus) on kaitsealune taim.


Luule[muuda]

Pimeduse parte all
kumas miski kaugemal,
kumas nagu küünlajalg
mustal mullapõrandal.
Sina? Kust sa siia said?
    Muidugi ei tundnud ma teda. Alles palju aastaid hiljem sain teada tema rahvusvahelise varjunime — Cypripedium — ja nägin raamatutes ta näopilti. Mis ütlesid kõik trükitud tiitlid ja paberist pildid tema eluilme kõrval! Kuidas teda ka kirjeldada — ta oli teistmoodi. Kutsugu teda Kuldkingaks kes tahes, kuid oma tiibadega meenutas ta mulle helkivat õhusõitjat, kes parajasti pilvedest kukkunud ja päise-päevi-pimedas ringi vaatab. Et mis meid siin ootab?
Kus on sinu kodumaa?
Tulid ihuüksinda
meie laane laternaks?
Tulid nagu lahke laps
tuppa tulenäitajaks?
    Nüüd märkasin ta näol punaseid kriimustusi. Oli ta kukkudes viga saanud? Kellegi käest põgenenud? Ennast kaitsnud? Mingit oda ega okast ju temal ei olnud. Ega minagi teda puutunud. Küsisin ainult üht-teist, nagu me vahel ka tuulelt, pilvelt ja taevatähelt kõige võimatumaid, kõige pöörasemaid asju küsime, ilma neilt seepärast veel mingit vastust või valemit ootamata. Pealegi pidasin ma oma kaaslast paremal juhul mõneks lõunamaalaseks, mõneks türklaseks või egiptlaseks, kes minust põrmugi aru ei saa. Niisuguse näoga ta seal seisiski, kulutas muudkui jumalamuidu oma kallist lambivalgust ja paistis endamisi aru pidavat. Korraga ütles ta mu sulaselges emakeeles:
Ilmauks on irvakil.
Kõik on kuskil võimalik.

  • Betti Alver, "Jõgeva ja Pedja vahel". Rmt: B. Alver, "Teosed" 1. Tallinn: Eesti Raamat 1989, lk 40-41


Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel