Madis Nurms

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Madis Nurms (sündinud 13. juuni 1984) on eesti teatrikunstnik, lavastaja ja pedagoog.

  • Ma olen kunstnik ja tahan materjali interpreteerida, mitte illustreerida.
  • Meie "Aida" saab olema harjumuspärastest erinev. Seal ei näe maalitud püramiide ega pruuniks võõbatud orjapoisse. Oma lavastusega kompame suure poliitilise vaatemängu piire, mis haaravad rahvuseid sõjakeerisesse, muutes sadade inimeste saatust. Lõppsõna jääb Egiptuse printsess Amnerisele, kes lausub publikule, lavalolijaile, aga eelkõige endale: "Rahu!" See on üleskutse, mis omandab meid ümbritsevas heitlikus maailmas väga sügava tähenduse.
  • Mulle näib, et berliinlased on suutnud oma natsionaalsotsialistliku taaga edukalt maha raputada – kuni sa kellelegi teisele liiga ei tee, ela oma elu nii, kuidas tahad. Meil on aga nõukaajast säilinud mingi kummaline patriarhaadiigatsus. On üllatav, kui paljud eesti inimesed tõsimeeli ihkavad, et mõni kulupäine parteiboss neile ette kirjutaks, mis on õige ja mis vale – kellel maksumaksjatest peaks olema rohkem, kel vähem õigusi. /.../ nn „traditsioonilist perekonda“ ei ohusta Eestis samasooliste abiellumine, vaid koduvägivald, üleaisalöömine ja alkoholism.
    • Liisbet Saue. Teatrikardina taga. Buduaar 5/2021

Giuseppe Verdi ooperist "La Traviata"[muuda]

  • Kirjeldades lavastuse kujundikeelt, tuleks alustada sellest, et Verdi ise tahtis, et "Traviata" oleks väga tänapäevane ooper - ta ei kirjutanud seda ju mitte ajaloolisele ainesele toetudes, vaid oma kaasaegse – Alexander Dumas noorema näidendile. Toonane tsensuur lasi aga kaasaegsuse idee põhja ning ooperi tegevus tõsteti helilooja meelehärmiks sajand varasemasse aega.
Minu jaoks sai lavastuse keskseks kujundiks ilu kaduvuse teema. Eriti traagiline on kehavõlude kahvatumine ja kuhtumine Violetta kui müüdava naise puhul - kui su väärtust hinnatakse ainult välise ilu põhjal, on selle kaotamine erakordselt valus.

Tema kohta[muuda]

  • Minu jaoks läks ooper visuaalselt tööle võib-olla kümnendal-viieteistkümnendal minutil, kui hakkasin lugema mitmeid koode, tähendusi, alltekste.
Leian, et see on üks kõige julgemaid ja sisuliselt kandvamaid nüüdisaegseid kujundusi eesti ooperiteatris.
Selle "Attila" lavastuse tõlgendamise võti peitub lavakujunduse ja kostüümide analüüsimises ja "Promfesti" lavastuse puhul on kunstnik rohkem kui võrdväärne lavastajaga /.../

Isiklikku[muuda]

  • Kui mu vennad hommikuti võrgud merest välja toovad ja lestad pannil särisemas, siis mõtlen ikka, et küll vanaisal oleks hea meel näha, et nii pere kui tema lapsepõlvekodu on elu tõmbetuultes püsima jäänud.

Välislingid[muuda]

Wikipedia-logo-v2.svg
Vikipeedias leidub artikkel