Mineraal

Allikas: Vikitsitaadid
Tundmatu autor, "Noor mineraloog kvartsinäidisega" (Prantsusmaa, 19. saj)

Mineraal on ühest kuni mitmest kivimist koosnev looduslik moodustis. Mineraalid ei ole sama kui organismile kasulikud mineraalained, seepärast on parem mitte lubjakiviga kohtumisel seda kohe järama hakata, hambad lähevad katki.

Proosa[muuda]

  • Alles 1975. a. tehti Moskvas vajalikud kristallivõre uuringud, mis tõestasid uue mineraali "sünni". Tšara jõe järgi nimetati ta alul tšaraiidiks, kuid rahvusvahelise tunnustamiseni kulus veel kaks aastat. Nimelt oli Smithsoni instituudi (USA) mineraloogiamuuseum esitanud oma laborimäärangu alusel sama mineraali kinnitamiseks morelandiidi nime all (muuseumitöötaja nime järgi). Arvatavasti oli Ameerikas laborimäärang tehtud Venemaalt ostetud ehtest. Vaidlus lõppes 1977. a. sellega, et rahvusvaheline komisjon kinnitas uue mineraalina tšaroiidi. (Nimes soovitati muuta üks täht, sest tšaraiit pidi meenutama tšeraliiti.) J. Rogovile, V. Rogovale ja J. Aleksejevile maksti tšaroiidi leiukoha avastamise eest 200 rubla preemiat. Mõnes teises riigis võinuksid nad saada dollarimiljonärideks. (lk 249)
  • Tšaroiit on saanud üle maailma tuntuks ja arvatud väärikamate ehtekivide hulka. Ajaleht Vostotshno Sibirskaja Pravda teatas uhkusega, et autokuningas Ford laskis oma kabineti seinad vooderdada tšaroiidist plaatidega. Rooma paavst oli olnud nii üllatunud tšaroiidi violetsest särast, et soovis sellest Siberi imekivist saada hauakambri viimistluse. XI Moskva rahvusvahelise filmifestivali peaauhinnaks oli tšaroiidist maakera. (lk 249)