Peter Burke

Allikas: Vikitsitaadid
Peter Burke (2009)

Peter Burke (sündinud 1937) on Suurbritannia ajaloolane.

"Mis on kultuuriajalugu?"[muuda]

Tsitaadid väljaandest: "Mis on kultuuriajalugu?". Tallinn: TLÜ Kirjastus, 2011. Tõlkija Triinu Pakk.

  • Mis on kultuuriajalugu? [...] See küsimus ootab ikka veel ammendavat vastust, olgu head või halba. Viimastel aastatel on lugejatele pakutud pikaealisuse, peenise, okastraadi ja masturbeerimise kultuuriajalugusid. Valdkonna piire on kahtlemata laiendatud, kuid aina raskemaks läheb täpselt määratleda, mis nendesse piiridesse mahub. (lk 28-29)
  • Võiks öelda, et Huizinga lähenemine kultuuriajaloole oli olemuselt vormiline. Ta tundis huvi kogu kultuuristiili vastu, aga ka üksikute maalide ja luuletuste stiili vastu.
See kultuuriajaloo programm ei olnudki nii abstraktne, nagu see lühidalt kokku võetuna võib kõlada. "Mis ettekujutuse me saame mingist ajastust endale luua," kirjutas Huizinga kord, "kui me ei näe selles ajastus inimesi? Kui me suudame anda kõigest üldistatud ülevaateid, siis pole me teinud muud, kui loonud kõrbe ja nimetanud selle ajalooks." (lk 36-37)
  • Nagu kolleegid poliitika- või majandusajaloo alal, nii peavad kultuuriajaloolasedki tegelema allikakriitikaga, küsima, miks mingi konkreetne tekst või pilt tekkis, kas selle eesmärgiks ei olnud näiteks veenda vaatajaid või lugejaid mingil konkreetsel viisil tegutsema. (lk 49)
  • Kultuuriajaloo üks võimalik tulevikuvisioon - vähemasti lähitulevikuks - on rõhu tagasikandumine kõrgkultuuri ajaloole. Lõppude lõpuks on silmatorkav "kõrgkultuuri" puudumine "kultuuriuuringute" õppekavast, nagu seda õpitakse ja õpetatakse. On vähetõenäoline, et rahvakultuuri ajalugu sellepärast välja sureks, kui selline tagasikandumine peaks aset leidma, ehkki "rahvakultuuri" mõistet on kahtluse alla seatud. Arvatavasti eksisteeriksid need kaks kultuuriajaloo liiki kõrvuti, kusjuures kasvavat huvi tuntaks nende kahe vastasmõjude vastu. (lk 137)

Teisi tsitaate[muuda]

  • Sellegipoolest tuleks meeles pidada, et iga tõlge on tõlgendus ja kõik tõlgendused on vasturääkivad.
    • Max Weber: "Protestantlik eetika ja kapitalismi vaim; Protestantlikud sektid ja kapitalismi vaim." Tõlkinud Jaan Isotamm; eessõna: Peter Burke lk. 15
Vikipeedias leidub artikkel