Mine sisu juurde

Robinson Crusoe

Allikas: Vikitsitaadid
Carl Offterdingeri illustratsioon (1889)

"Robinson Crusoe" on Daniel Defoe väljamõeldud tegelase Robinson Crusoe autobiograafiana esitatud romaan, mis esmakordselt avaldati 1719. aastal. Crusoe veetis laevaõnnetuse tagajärjel 28 aastat üksikul saarel.

Tsitaadid[muuda]

  • Hiljem olen ma sageli tähele pannud, kui kohatu ja mõistusevastane on inimeste, eriti noorte inimeste suhtumine neisse kaalutlustesse, millest nad sellistel puhkudel peaksid juhinduma: ei häbeneta patustada, aga häbenetakse kahetseda; ei häbeneta korda saata tegusid, mille eest inimene õigusega narri nime peaks kandma, aga häbenetakse aru pähe võtta ja mõistliku inimese elu elada.
  • Nii see on, et mitte kunagi ei näe me oma olukorda õiges valguses, enne kui oma nahal veel hullemat tunda saame, ja kunagi ei oska me hinnata neid hüvesid, mis meil on, enne kui neist ilma oleme jäänud.
  • Missugune Kõigevägevama mängukann on inimese elu! Ja kui kummaliselt muutuvad meie kiindumused, kui me teistesse tingimustesse satume! Täna me armastame seda, mida me homme juba vihkame; täna ihaldame seda, millest homme kõrvale hoiame; täna soovime seda, mida homme kardame ja millest mõtleminegi meile hirmu peale ajab.
  • Ma olen kogu oma elukäiguga elavaks hoiatuseks neile, keda on tabanud inimkonna üleüldine katk, millest (niipalju, kui ma tean) johtuvad pooled hädad ja õnnetused; ma pean silmas seda, et inimesed pole rahul osaga, mida Jumal ja loodus meile on määranud.
  • Tänulikkus ei kuulu inimese sünnipäraste vooruste hulka ja inimesed ei juhindu oma tegudes mitte niivõrd endale võetud kohustusest kui loodetavast kasust.