Sergei Witte
Ilme
Krahv Sergei Witte (29. juuni (vana kalendri järgi 17. juuni) 1849 Thbilisi – 13. märts (vkj. 28. veebruar) 1915 Petrograd) oli Venemaa Keisririigi poliitik ja riigiametnik, peaminister 1905-1906.
Proosa
[muuda]- Kõrgeauline Keiser, ilmselt veidi piinlikust tundes, ütles mulle: "Kas tead, Sergei Julijevitš, ma otsustasin vallutada Port Arturi ja Talienwani ning saatsin juba meie laevastiku täies relvis sinna," ja lisas: "Ma tegin seda, sest välisminister teatas mulle pärast istungit, et tema andmetel ristlevad Inglise laevad Port Arturi ja Talienwani lähistel ning kui meie neid sadamaid ei valluta, siis teevad seda britid"
- Государь Император, по-видимому немного смущенный, сказал мне: «А знаете ли, Сергей Юльевич, я решил взять Порт-Артур и Да-лянь-ван и направил уже туда нашу флотилию с военной силой, — причем прибавил: — Я это сделал потому, что министр иностранных дел мне доложил после заседания, что, по его сведениям, английские суда крейсируют в местностях около Порт-Артура и Да-лянь-ван и что, если мы не захватим эти порты, то их захватят англичане»
- Воспоминания. — М.: Соцэкгиз, 1960
Tema kohta
[muuda]- Krahv Witte tuli mu isa juurde ja hakkas kohutavalt elevil rääkima, kuidas ta oli kuulnud kuulujutte, mis teda sügavalt nördima panid, nimelt, et Odessas tahetakse temanimelist tänavat ümber nimetada. Ta hakkas mu isa paluma, et ta annaks Odessa linnapeale Pelikanile viivitamatult korraldus seesugune sündsusetu tegu lõpetada. Isa vastas, et see on linnavalitsuse asi ja tema vaadetega on sellistesse asjadesse sekkumine täiesti vastuolus. Minu isa üllatuseks hakkas Witte üha tungivamalt anuma, et tema palve täidetaks ja kui isa kordas teist korda, et see on tema põhimõtete vastu, laskus Witte ootamatult põlvili, korrates oma palvet ikka ja jälle. Kui mu isa oma vastust ei muutnud, tõusis Witte kiiresti, läks hüvasti jätmata ukse juurde ja enne selleni jõudmist, pöördus ja ütles isale vihaselt otsa vaadates, et ta ei anna talle seda kunagi andeks.
- Пришёл к моему отцу граф Витте и, страшно взволнованный, начал рассказывать о том, что до него дошли слухи, глубоко его возмутившие, а именно, что в Одессе улицу его имени хотят переименовать. Он стал просить моего отца сейчас же дать распоряжение Одесскому городскому голове Пеликану о приостановлении подобного неприличного действия. Папа́ ответил, что это дело городского самоуправления и что его взглядам совершенно противно вмешиваться в подобные дела. К удивлению моего отца, Витте всё настойчивее стал просто умолять исполнить его просьбу и, когда папа́ вторично повторил, что это против его принципа, Витте вдруг опустился на колени, повторяя ещё и ещё свою просьбу. Когда и тут мой отец не изменил своего ответа, Витте поднялся, быстро, не прощаясь, пошёл к двери и, не доходя до последней, повернулся и, злобно взглянув на моего отца, сказал, что этого он ему никогда не простит.
- Maria Stolõpina, cit. via: Валерий Нетребский, Как поссорились Сергей Юльевич и Пётр Аркадьевич, 12. september 2002, газета «Юг»