Mine sisu juurde

Nikolai II

Allikas: Vikitsitaadid
Ilja Repin, "Nikolai II portree" (1896)

Nikolai II Aleksandrovitš (Николай II Александрович; 18. mai (vkj 6. mai) 1868 Tsarskoje Selo – 17. juuli 1918 Jekaterinburg) oli Venemaa keiser, Poola kuningas, Soome suurvürst.

Tema kohta[muuda]

  • [Tulevase keisri kohta troonipärijana:] Väikeses seltskonnas suutis Nikolai oma arglikkusest vabaneda. Välimuselt polnud ta tüüpiline Romanov, ta oli lüheldane mees. Kehalt oli ta sale ja nõtke. Tal olid blondid juuksed ja lühike kikkhabe. Tema hallid silmad olid minu meelest kummalise kujuga ja nende pisut hämmeldunud pilku varjasid kõige paksemad ripsmed, mida ma eales olen näinud. (lk 48)
  • Nikolai naeratas. Seal istudes tundus ta kuidagi liigutavalt väike ja abitu, kuigi kandis polkovniku valget mundrikuube ja mõõka. Ta vaatas üha merele, otsekui võlutuna seal hõljuvast udust. Ma mõtlesin selle üle, kuivõrd haavatav ja kartlik ta ikkagi on. Oli ilmselge, et tema ees seisvad ülesanded kohutasid teda. Püüdsin kujutleda teda kaitsmas oma seisukohti tahtejõuliste onude vastu, kuid juba see kujutluski tundus võimatu. Kas ta üldse soovis keisriks saada? See mõte oli mulle vahel varemgi pähe turgatanud, nüüd aga muutus üha kindlamaks. Aga ta oli siiski kohusetundlik mees. (lk 50)
Vikipeedias leidub artikkel