Mine sisu juurde

Talvike

Allikas: Vikitsitaadid

Talvike (Emberiza citrinella), rahvasuus ka külmatihane, talitsiitsitaja, tits, jõhvilind on linnuliik tsiitsitaja perekonnast.

Proosa

[muuda]
  • Aga kust tulevad need imepärased helinad koduaia põõsastesse, rõõmuviisid põllukopli raagus lepikusse, lumehangedest vabanenud kadastikku? Vaadake, varblaste seas on kollakad linnud. Need on talvikesed! Nad ei lennanud sügisel lõunasse. Olid siin ja vaikisid, olid seni hallis sulestikus, elasid tagasihoidlikult koos varblastega, võitlesid külma ja näljaga. Aga nüüd, kus pakane põgenes, läksid talvikestel keelepaelad lahti ja me kuuleme nende hüüdu.
Näete, kui kärmed ja terased nad on, väledad linnukesed! Ning tegutsevad juba kevadrüüs — rohekaskollases sulestikus emalinnud, isalinnud aga helekollase pea ja rindmikuga. Ja helisev on nende hääl, puhas nagu päikesevalgus, sujuv helirida "tsiit-siitsii-tsiit-siitsii-tsiivi!" voolab pidevalt ja vabalt. Kiiresti ja tihedasti korduvad need helid. Juba varakult alustasid need linnud oma kevadlaulu, eelmängu suurele sümfooniale.
Vikipeedias leidub artikkel