Mine sisu juurde

Vannevar Bush

Allikas: Vikitsitaadid

Vannevar Bush (11. märts 1890 – 30. juuni 1974) oli Ameerika Ühendriikide insener ja teadusadministraator.


"As We May Think" (1945)[muuda]

  • Kujutletagu isiklikuks kasutuseks mõeldud tuleviku seadet, mis on justkui mehhaniseeritud eraotstarbeline andmekogum ja raamatukogu. Sellele on vaja nime ning olgu selleks parajasti memex. Memex on seade, kuhu inimene saab talletada kõik oma raamatud, andmed ja teabevahetused. Ning see on mehhaniseeritud viisil, mis võimaldab teha päringuid ülikiirelt ja paindlikult. See on inimese mälu isiklik suurendatud laiendus.
  • Consider a future device for individual use, which is a sort of mechanized private file and library. It needs a name, and to coin one at random, memex will do. A memex is a device in which an individual stores all his books, records, and communications, and which is mechanized so that it may be consulted with exceeding speed and flexibility. It is an enlarged intimate supplement to his memory.

"Science - The Endless Frontier" (1945)[muuda]

  • Riiklikult ja erasektori rahastatavad kolledžid, ülikoolid ja uurimisinstituudid on alusuuringute keskused. Nad on teadmiste ja mõistmise lätteiks. Niikaua kuni nad on elujõulised ja teoaltid ning nende teadlased saavad otsida tõde kõikjalt, kuhu nende otsingud neid viivad, jätkub uute teaduslike teadmiste voog neile, kes rakendavad seda praktiliste probleemide lahendamiseks valitsuses, tööstuses või mujal.
  • The publicly and privately supported colleges, universities, and research institutes are the centers of basic research. They are the wellsprings of knowledge and understanding. As long as they are vigorous and healthy and their scientists are free to pursue the truth wherever it may lead, there will be a flow of new scientific knowledge to those who can apply it to practical problems in Government, in industry, or elsewhere.