Aktsia
Ilme
Proosa
[muuda]- Ja kuna tema "töönühkimine" ([job of work], R. P. Blackmuri alandlikukstegev fraas) on alati derivatiivne, kuna see kunstnikutööga võrreldes on tihti nahutav ning kerge, siis on hea kriitik selline, kes võtab kanda spekulatiivseid riske. Ta deklareerib oma huvid ning on valmis kandma kahjusid. Kahjud võivad tulla mitmel kujul: kritiseeritava kunstniku põlastusena, turu ükskõiksusena tema esiletõstetud väärtuste vastu, naeruvääristuse või unustusena, millega hilisem ajalugu tema otsustesse suhtub. Sellisest huvide deklaratsioonist ja spekulatsioonile pühendumusest sünnib teatud loetelu (rida "noteeringuid" ehk "osundusi", nagu neid tunneb nii börs kui ka kirjandus). Sellest sünnib "suur traditsioon", "sada parimat raamatut", "moodsad meistrid". Selles möödapääsmatus kontekstis võib vulgaarsust korvata — ja sedagi ainult osaliselt — üksnes kriitiku kindel närv, tema valmisolek teha langevasse aktsiasse veelgi enam investeeringuid, kui säärane investeering peaks esindama tema selget veendumust. "Klassik" on kirjanduses see usaldusväärne aktsia, see kindel investeering, mida turg juba pikka aega on säärasena hinnanud. Ükski tõeline kriitik ei saa pääseda ega pääsegi juhmist või ekslikust valikust.
- George Steiner, "Kriitik" / "Lugeja", rmt: G.Steiner, "Valik esseid", tlk Triinu Pakk, LR 33-34 2008, lk 112-113
- Kodaniku unistused katkestas pisipoeg, kes ütles, et milleks jännata mingisuguse sussifirmaga. Kõige kiirem tee rikastumiseks olevat asutada pank, harilik kommertspank. Tarvitseb ainult trükkida piisavalt aktsiaid ja need hea reklaamiga maha müüa, ja varsti pole akna all mitte üks "Peugeot", vaid terve rida "Cadillace". Eriti mõnus olevat niisugune pank, mille tegevus lõpeb moratooriumi ja pankrotiga, see andvat edasiseks äritegevuseks rohkesti kogemusi. Rein Kaarepere näiteks... aga perekond ei saanudki kuulda, missugune karjäär Rein Kaareperet ees ootab, sest juba kommertspanga nime kuuldes oli äi haaranud püksirihma.
- Äi kuulutas, et tema lahendab Lagle Pareki dilemma inimesena surmanuhtluse vastu, siseministrina aga paratamatult poolt — pisut väiksemas mastaabis ja annab perekonna vanima liikmena poisile nahatäie, kui too veel kord mõnd panka mainima juhtub. Et tema ei kannata, kui talle tema korstnasse lennanud kirsturaha kogu aeg meelde tuletatakse. (lk 8)
- Astrid Reinla, "Kodanik alustab uut elu", rmt: Astrid Reinla, "Kodanik on loll", 1994, lk 7–8
Draama
[muuda]- [Macheath:] Mis on muukraud aktsia kõrval?
- Bertolt Brecht, "Kolmekrossiooper", tlk Jaan Kross, LR 7/1963, lk 78