Allan-Hermann Pool
Ilme
Allan-Hermann Pool on eesti neuroteadlane.
Intervjuud
[muuda]- Bioloogias on praegu sarnane aeg, kui keemias oli 19. sajandil, kui avastati, et kõik ained meie ümber koosnevad umbes sajast keemilisest elemendist. See arusaamine, et meie keemiline maailm koosneb elementaarosakestest, tõi kaasa teadusrevolutsiooni, vormis keemiatööstust ja muutis kogu materiaalset maailma meie ümber.
- Ambitsioon aru saada, mis on meie nii-öelda bioloogilised elementaarosakesed, on meil bioloogias olnud üle saja aasta. Sisuliselt on see küsimus hakanud lahenema nüüd viimase paari aasta jooksul.
- On hämmastav, et meie emotsioonid või motivatsioon on tegelikult kaardistatavad üksikutele närvirakkudele, mis töötavad justkui käsundrakud.
- Kui saame neid rakke loomas või inimeses käivitada, siis need määravad ära kogu käitumise sisu. Saame ühe rakutüübi tasemel käivitada näiteks terve seksuaaltungi, muuta looma väga vihaseks või kartlikuks või tekitada temas nälja. Suudame kõigest sekunditega käivitada konkreetseid närvilüliteid sügavates ajukeskustes.
- [H]ästi kihvt on see, et meil on aju oimusagaras teatud "näoväljad", kus on tuhandeid rakke, mis kodeerivad erinevaid aspekte meie näo omadustest. Kui me teame, mis see keel on, siis saame otse ajukeskusest välja lugeda ja paarisaja raku aktiivsuse tasemel uuesti üles joonistada, mis nägusid me oma teadvuses näeme, puhtalt nii-öelda ajutegevuse põhjal.
- Ehk kui me teame, mis see keel on ja mis rakud seda kodeerivad, me saame neid samu teadvuse elemente tagasi ajju kirjutada.
- Allan-Hermann Pool, intervjuu: "Neurobioloog: saame tunge sekundiga sisse ja välja lülitada", ERR/ETV "Uudishimu tippkeskus", 23.11.2021