Mine sisu juurde

Allveelaev

Allikas: Vikitsitaadid
Eric Ravilious, "Allveelaevad eri nurkade alt" (1941)

Allveelaev on laev, mis on kogu aeg üleni märg.

Proosa[muuda]

  • Hüppan kohe voodist ja olen isa juures, kes juba pooleldi riides ja tõmbab parajasti oma kõrgeid läikivaid saapaid nohisedes jalga.
— Laps, miks sa ei maga? Meile on tulnud Poola allveelaev nimega "Orzel", sa tead, "Kotkas". Seda onu Juku kartiski, et niimoodi võib juhtuda. Alles paari päeva eest avaldas ta staabis arvamust, et võib tulla mõne sõdiva riigi laev või lennuk. Kuna oleme erapooletud, peame "Orzeli" interneerima ja meeskonna maha võtma! Aga mine nüüd magama! Ära ema praegu ärata! (lk 17)
  • Karin Saarsen, "Poola suvi. Ühe eesti-poola suguvõsa elupeegeldusi", 1993


  • 14. septembri õhtul võis Tallinna sadamas näha jubedat pilti. Kaugel avamerel põgenes Poola riigile kuuluv allveelaev Orzel heleda kisa saatel ühe suure sõjalaeva eest. Läbi pikksilma oli näha, et tegemist oli venelaste soomuslaevaga Potjomkin.
Allveelaev Orzel püüdis jälitajat igat moodi maha raputada; sukeldus, vahetas suunda, aga miski ei aidanud. Soomuslaev Potjomkin ei jäänud meetritki maha. Koledasti tätoveeritud nõukogude madrused ajasid juba pardal vett keema ning hakkisid sibulaid.
  • Andrus Kivirähk, "Ivan Orava mälestused ehk Minevik kui helesinised mäed". Välja andnud Andrus Kivirähk Päevalehe ja Rahva Hääle kulu ja kirjadega, Tallinn 1995, lk 9-10

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel