Arutelu:Vene Õigeusu Kirik
Lisa teemaMa ei ole viimatise argumenteerimata muudatusega päris nõus. See, et VÕK propageerib Vene riiklikku ideoloogiat, mille ta on oma õpetusse süvitsi integreerinud, on fakt. Fakt on seegi, et seda ideoloogiat kui fašismi venepärast vormi nimetatakse rašismiks. Seda nimetust võib pidada põlastavaks, ent samamoodi on tänapäeval valdavalt põlastav nimetus fašism ning õigupoolest on põlastavad enam-vähem kõik konkreetsed nimetused, mida selle nähtuse kohta Läänes kasutatakse; Vene riiklikus vaates see üldse polegi ideoloogia, sest see on Tõde ja spetsiifilist nimetust ei vaja. Seetõttu pole mingit neutraalset nimetust olemas. Nii või teisiti on VÕKile praegu nii VÕKi varasema ajalooga kui ka teiste õigeusu kirikutega võrreldes eriliselt iseloomulik just rašismi täielik omaksvõtt ja propageerimine. Teised õigeusu kirikud seda ei tee ning see muudab ka VÕKi religioosset õpetust ja praktikat silmatorkavalt. Nii et rašism on VÕKi määratluse oluline osa. --Ehitaja (arutelu) 8. juuni 2022, kell 15:05 (EEST)
- Ma ei argumenteerinud, sest mulle tundus põhjus enesestmõistetavana. Ja Sinu argumendid mind ei veena ja minu argumente Sa pole ka ümber lükanud. Minu seisukoht tulenes küll ka minu ootusest: kui sisalik on lohe, kes tuld ei purska, siis võib ehk kirik ka rašistlik olla. Aga esimese väite puhul võivad ehk ainult väikesed lapsed seda sõna-sõnalt võtta. Kokkuvõttes jään ikkagi eriarvamusele. --Andres (arutelu) 10. juuni 2022, kell 10:06 (EEST)
- 1) "Ma ei argumenteerinud", 2) "minu argumente Sa pole ka ümber lükanud". Kas koomika on taotluslik või kukkus kogemata nii välja? --Ehitaja (arutelu) 13. juuni 2022, kell 12:10 (EEST)
- Lihtsalt ellips. Ma ei argumenteerinud siin, kuid tegin seda mujal. Ma võin argumendid siia ka kopeerida. --Andres (arutelu) 14. juuni 2022, kell 17:27 (EEST)
- 1) "Ma ei argumenteerinud", 2) "minu argumente Sa pole ka ümber lükanud". Kas koomika on taotluslik või kukkus kogemata nii välja? --Ehitaja (arutelu) 13. juuni 2022, kell 12:10 (EEST)
Kas Sa kirjutaksid "Venemaa" alla ka, et Venemaa on rašistlik riik? --Andres (arutelu) 12. juuni 2022, kell 05:57 (EEST)
- Venemaa definitsiooni juurde võiks täienduseks lisada küll nt, et "See on pindalalt maailma suurim riik ning tuntud oma järjepidevate püüete poolest pindala naaberriikide arvel kasvatada", aga saaks ka mingeid vähe kompleksemaid määratlusi tekitada (nt riigi kultuuri kohta). John McCain olevat öelnud, et: "Venemaa on peamiselt bensiinijaam, mis teeskleb riiki" (kuigi siin peaks algallika üles otsima).
- Siin artiklis võiks seda määratlust vast küll natuke selgemalt/täpsemalt lahti kirjutada. Nt: "... on Venemaal tegutsev õigeusu kirik, mida teistest õigeusu kirikutest eristab selle rašistlik maailmavaade" (vms). Kruusamägi (arutelu) 12. juuni 2022, kell 22:20 (EEST)
- Minu silmis see ei muudaks midagi. --Andres (arutelu) 14. juuni 2022, kell 17:27 (EEST)
- Aga mis puutub Venemaasse, siis selline jutt on minu poolest OK.
- Kiriku kohta võib ka kirjutada näiteks, et selle pea toetab Venemaa sissetungi Ukrainasse. --Andres (arutelu) 14. juuni 2022, kell 17:38 (EEST)