Erinevus lehekülje "Aleksis Kivi" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
:Juhani. Püüdsime karu, hädaohtlikku kiskjat, kes peagi nii teilt kui teie härgadelt elu näpistab. Kiskja karu meie tapsime, ja nii tegime isamaale suure, ühise heateo. Kas pole see üldine kasu: hüvitada kiskjad, paganad ja pärglid maailmast? Kaaluge seda punkti. Seadus on tugevasti meie poolt, on, kas või mädaneks. (lk 192)
* Mäkelä. Kuid ma olen kuulnud, et siin süüakse liha, nagu oleks aina mihklipäev. Mis liha siin nõnda rohkelt priisatakse?
:Juhani. Härjaliha, härjaliha, Viertola härgade toredat liha. KoidKuid meil pole kombeks just priisata; sööme ilusti ainult nii palju, kui ristiinimese näljasesse vatsa mahub.
:Mäkelä. Siis võtsite ometi liha, millega teil, nagu on sõna teie omast suust kostnud, polnud midagi tegemist.
:Juhani. Liha oleks muidu mädanenud ja levitanud üle kogu Soome sügelisi ja paiseid, katku ning kämatõbe. Kuid me päästsime isamaa säärasest õnnetusest. Ja kui te jälle küsiksite, miks me liha oma naha hoidmiseks maa põue ei matnud, — mis oleks küll päris loll küsimus, - aga kui te nii küsiksite, siis vastaksime selle peale nõnda: me ei tahtnud teha nii suurt pattu, et võtta oma isamaalt ja riigilt nii tugevat, rammusat toitu nagu härjaliha, eriti meeles pidades, kuis ka sel aastal on nii mõnigi mees pidanud nagu sikk männi külge närima. (lk 208)
:Simeoni. Tee nii, mu vend, ja taeval on sellest teost heameel.
:Juhani. Mina teen nii.
:А а p оАаpо. Milleks hävitada riistu ja asju, mis võime ausal viisil maha müüa?
:Juhani. Kuid vaata seda punkti: mis teeks katlaga mees, kellele ta müüksin, millist tervisevett? Sedasama sorti, sama sorti, sedasama põrgususlat, mis on meid endid juba otse hukatuse äärele lükanud, ja samasse viletsusse saadaksin nii mõnegi muu selle katla kaudu. Kuid sellest patust tahan olla vaba, kui kord issanda kohtujärje ette lähen. — Jah, nüüd katel kägarasse ja koda uperkuuti! (lk 237)
 
:Juhani. Teelt ära sina mu eest ja lõpp sellele neetud elule! Puss siia! (lk 244)
 
* :Ааpо. /---/ Vaadake: kui me lugeda ei oska, siis on ka seaduslik naine meile keelatud puuvili.
:Timo. Jassoo! Kas see nii on? No võtku pagan! Siis peab katsuma, sest selle kunstiga saan enesele vahest tubli eidegi, kui nii hulluks peaksin minema. Kuid kes teab, millised mõtted kord veel poisi pähe tulevad? Seda ei tea muu kui jumal.
:Juhani. Kaalume asja põhjalikult: meil on nii kõvad pead. (lk 255)

Navigeerimismenüü