Mine sisu juurde

Fundamentalism

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • ... rahumeelse pealispinna varjus on fiktsioonide loomine teatud mõttes vabaduse väljendamine ja võitlemine nende vastu, kes — olgu usklikud või ilmalikud — tahavad seda hävitada. See on põhjus, miks kõik diktatuurid — fašism, kommunism, islami fundamentalism, Aafrika ja Ladina-Ameerika militaarsed despotismid — on püüdnud kirjandust kontrollida, surudes selle tsensuuri hullusärki.
    • Mario Vargas Llosa, "Kirjad noorele romaanikirjanikule", tlk Ott Ojamets. Loomingu Raamatukogu nr 15/16 2011, lk 10


  • "Niisugune sõna nagu "fundamentalism" on teile tuttav," ütleb Albert Wiinglad. "See on nähtus, mis ei ole religioonide leiutatud, enamik inimesi on fundamentalistid, maailm on röövlikoobas."
Tema selja taga seisab väike õllevaat, rõõmu ja uhkusega tunnen ma ära Finø õlletehase eripruuli, mis kogu Taanis tasapisi turusegmente vallutab. Ta kallab väikese pooleliitrise kannu täis ja kummutab selle tühjaks.
"Terviseks," ütleb ta.
Mõtlen, et kui keegi tahaks Albert Wiingladi hella kohta tabada, siis oleks vaja talt ainult üks karbitäis võileibu või vaadiõlu ära võtta, ja kohe olekski kõige hullemat sorti fundamentalist sündinud, enne kui jõuaks silmagi pilgutada.
  • Peter Høeg, "Elevanditalitajate lapsed". Tõlkinud Ene Mäe. Tallinn: Eesti Raamat, 2012, lk 284

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel