Jaan Aru

Allikas: Vikitsitaadid
Jaan Aru (2011).

Jaan Aru (sündinud 21. novembril 1984) on eesti neuroteadlane (ajuteadlane).

Intervjuu[muuda]

  • Ma arvan, mida õpetajad peavad aru saama, on ka see, et see tehisaru on siin, et jääda. Seda ei ole võimalik ära keelata, seda ei ole võimalik piirata, seda ei ole võimalik kontrollida. Praegu ei ole ühtegi viisi, kuidas seda teha. Seega selle asemel, et seda teha, tuleks tegelikult ise neid tehisarusüsteeme proovida. Täitsa head versioonid on kättesaadavad tasuta ja see peaks olema õpetaja jaoks standard, et tal on see programm.
  • Jah, kõige tähtsam asi on see, et me saame aru, et teatud tüüpi koduülesannetel enam ei ole ilmselt mõtet. /.../ Tänapäeva tehisaru süsteemid suudavad vabalt lahendada riigieksamite ülesandeid ja see peaks meile olema mõttekohaks. See tähendab, et nad suudavad põhimõtteliselt praktiliselt iga kooliülesande ära lahendada.
  • Üks tehisaru kasutamise peamiseid ohte ongi see, et mõtlemine, järelduste tegemine, loovus on ka kõik oskused, mida tuleb harjutada ja arendada. Ja kui nüüd õpilastel on võimalus kodutöö ära teha, kõik ülesanded tehisaru abil ära teha, otse loomulikult nad ei harjuta mõtlemist, nad ei harjuta loovust, nad ei harjuta arutlemist, nad ei harjuta järelduste tegemist ja see on midagi, mida õpilane ise veel ei pruugi aru saada. Kaheksanda klassi õpilane, ta ei pruugi aru saada, et tal on vaja õppida arutlemist ja mõtlemist samamoodi nagu on vaja harjutada klaverimängu ja jalgpalli, et paremaks saada.
  • Meil on siin tehnoloogiline revolutsioon, aga mina arvan, et mida me kõige rohkem vajame, on muutused nii-öelda mittetehnoloogias. Me vajame muutuseid selles, kuidas me õpilastele selgitame, miks nad näiteks üht või teist kodutööd tegema peavad. Sest kui õpilastele tundub, et lihtsalt õpetaja mingil põhjusel annab selle ülesande, õpilane ei saa aru, miks seda vaja on, siis tal on rohkem motivatsiooni ka lihtsalt see tehisarusse panna. Eks me tahame nii-öelda algklassidest peale selgitada, miks me teeme asju nii nagu me teeme koolis, miks me anname selliseid koduülesandeid nagu anname, et õpilasel on kogu aeg selgem see, miks ta neid asju tegema peab. Niisiis, ehkki tehisaru toob selle muutuse, siis võib-olla need peamised muutused, mida me tahame, on siin, meie enda arus.


Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel